mogućnost ozljeda, izlaganje kemikalijama...

Ovo je popis opasnih proizvoda u EU. Provjerite koji su na samom vrhu ljestvice

Foto: Pixabay/Ilustracija
trgovina
Foto: Pixabay
trgovina
26.04.2022.
u 11:32
Safety Gate koristi tridesetak europskih zemalja i Europska komisija za razmjenu informacija o opasnim neprehrambenim proizvodima. Sustav zemljama omogućuje brzu provjeru nalazi li se proizvod na njihovu tržištu i pokretanje postupka povlačenja, ako je potrebno
Pogledaj originalni članak

Sustav hitnih upozorenja o opasnim proizvodima u EU zaprimio je u 2021. nešto manje obavijesti nego u prijašnjoj godini, a zemlje EU najviše su upozoravale na probleme s motornim vozilima i igračkama, pokazuje izvješće Europske komisije.

Safety Gate zaprimio je prošle godine 2142 upozorenja članica EU o opasnim proizvodima, za 4,8 posto manje nego u 2020., objavila je EK u ponedjeljak. Upozorenja je bilo manje, ali se broj proizvoda koji bi mogli predstavljati prijetnju okolišu udvostručio, upozorio je povjerenik EU za pravosuđe Didier Reynders.

Najviše je upozorenja stiglo iz Njemačke, s udjelom u ukupnom broju od 26 posto, a većina njih odnosila se na motorna vozila koja su se prvi put našla na vrhu liste po broju upozorenja. "Što se tiče motornih vozila, poduzete mjere uglavnom su obuhvaćale opoziv nakon otkrivanja tehničkih problema", navodi se u izvješću.

Na drugom su mjestu igračke, na koje otpada petina upozorenja, te električni uređaji i nakit s udjelom od po devet posto. Zbog pandemije koronavirusa učestala su i upozorenja o potencijalno opasnoj zaštitnoj opremi, posebno maskama, s udjelom od šest posto.

Loše osmišljen proizvod predstavlja daleko veći rizik za djecu nego za odrasle, naglasio je povjerenik EU. Problemi s igračkama uključivali su prisutnost opasnih kemikalija i baterija, a električni uređaji prijavljeni su zbog pregrijavanja i izloženosti dijelova pod naponom.

Najčešće su prijetnje mogućnost ozljede, izlaganja kemikalijama, izazivanja požara, gušenja i električnog šoka. Iz Hrvatske je prošle godine u sustav upućeno 19 upozorenja, pokazuje izvješće. Safety Gate koristi tridesetak europskih zemalja i Europska komisija za razmjenu informacija o opasnim neprehrambenim proizvodima. Sustav zemljama omogućuje brzu provjeru nalazi li se proizvod na njihovu tržištu i pokretanje postupka povlačenja, ako je potrebno.

Video: Poznata kao '50 nijansi sive', dionica državne ceste D2 ide u obnovu!

OBVEZNO JE

Stižu velike promjene za e-punionice: Ovo su detalji nove regulative iz EU

Za razliku od dosadašnjih regulativa koje su bile uglavnom prijedlozi, nova europska regulacija za infrastrukturu alternativnih goriva (AFIR) koja, bi trebala stupiti na snagu već ove godine AFIR obvezuje države članice EU što sve zapravo trebaju napraviti te im postavlja određene ciljeve - ako je električnih vozila u državi manje od 1%, smatrat će se da ih ima 1% i morat će se postaviti punjača od 3kW snage po vozilu.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.