područja za ulaganje

Ovo su područja koja će najlakše privući novac iz EU

Foto: Reuters/PIXSELL
Ovo su područja koja će najlakše privući novac iz EU
04.02.2013.
u 20:47
Ne zna se točan iznos koji će biti na raspolaganju Hrvatskoj, ali spominju se 9,4 milijarde eura
Pogledaj originalni članak

Kanite li osmišljavati i predlagati projekte za financiranje iz strukturnih fondova Europske unije, ovo je tekst koji morate pročitati: Europska komisija poslala je, naime, hrvatskoj Vladi popis prioritetnih područja za koja smatra da imaju najviše izgleda za povlačenje novca od 2014. do 2020. godine. Vlada, u suradnji sa svim drugim zainteresiranim dijelovima društva, može na taj prijedlog Komisije dodati svoje prijedloge, ali nakon što se sve uskladi, taj će se dokument pretvoriti u strategiju koja će u velikoj mjeri određivati gdje će ići najviše novca iz fondova EU.

Definiranje potreba

Novi sedmogodišnji proračun EU još nije dogovoren i ne zna se točan iznos koji će biti na raspolaganju Hrvatskoj, ali prema sadašnjim prijedlozima, u pregovorima o proračunu spominje se izračun od 9,4 milijarde eura.

Pregovori o proračunu nastavljaju se na summitu Europske unije ovaj tjedan u Bruxellesu.

No, i prije no što novi sedmogodišnji proračun bude dogovoren, Europska komisija sa svih je 28 država počela pregovore u kojima će se definirati specifične potrebe svake države kako bi se investicije iz fondova EU usmjerile na najkritičnija područja i u projekte koji će dati najbolje rezultate.

“Europski strukturni i investicijski fondovi bit će važan izvor javnih investicija i poslužit će kao katalizator stvaranja gospodarskog rasta i radnih mjesta”, piše u dokumentu koji je Europska komisija poslala krajem prošloga tjedna hrvatskoj Vladi.

Za razliku od prijašnjih godina, Bruxelles želi u puno većoj mjeri unaprijed odrediti točne ciljeve koje postiže investiranjem novca iz strukturnih fondova i želi u svim fazama svakoga projekta mjeriti ispunjavaju li se ti ciljevi odnosno stvara li potrošeni novac željene rezultate.

Zbog toga se već sada za svaku zemlju utvrđuju područja iz kojih trebaju doći projekti koji će imati prioritet u financiranju.

Studija za pelješki most

Za Hrvatsku se predlažu četiri osnovna područja: jačanje konkurentnosti gospodarstva, povećanje broja ljudi koji sudjeluju na tržištu rada, očuvanje okoliša i prilagođavanje klimatskim promjenama te, četvrto, jačanje učinkovitosti javne uprave.

U prvom području navodi se natuknica koja kaže da treba investirati u prometnu mrežu, ali u Komisiji još ne žele uopće ni nagađati hoće li iz strukturnih fondova financirati, primjerice, pelješki most.

Komisija je pristala financirati tzv. predstudiju izvodivosti, koja će analizirati sve mogućnosti povezivanja krajnjeg juga, ali izvori iz Komisije ističu da nisu ni na koji način rekli da će financirati most.

– Glupo je reći da ćemo financirati most prije nego što studija pokaže koja je od svih razmatranih opcija dugoročno najbolja i najisplativija – rekao nam je izvor iz Komisije upućen u slučaj pelješkog mosta.

>>Njemu je uspjelo dobiti 86.200 eura bespovratne potpore EU

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 46

Avatar babas
babas
22:19 04.02.2013.

Znači Hrvati su predviđeni za poljoprivrednike i ribare u EU,i moramo ulagati u prometnice kako bi gospoda iz EU lakše stizala do Jadrana. Uz to moramo čuvati okoliš da gospoda ne bi disala hrvatski zagađeni zrak. Jednom rječju predviđeni smo za neprofitne poslove,osuđeni na siromaštvo.

SJ
svakog jutra oko podne u 18:00
22:42 04.02.2013.

-- Evo u EU, točnije u Bruxellesu se već gurkaju u redovima i nestrpljivo čekaju priliku da bi 9 mlrd € dali hrvatskim lezilebovićima s Markova trga

OB
-obrisani-
20:54 04.02.2013.

Zelim preko Slovenije napraviti most !! Koliko mogu dobiti iz EU fondova da mogu kalkulirati !??