RATNA ŽARIŠTA

Ovo su ratovi i sukobi koji potresaju svijet u 2024.

Foto: Thomas Peter/REUTERS
To match Special Report UKRAINE-WAR/FRONTLINE
Foto: Myakshykov Mykola/Ukrinform/ABAC
Aftermath of Russian missile strike in Dnipropetrovsk region
Foto: Vitalii Hnidyi/REUTERS
Aftermath of a Russian air strike in Kharkiv
Foto: Ramadan Abed/REUTERS
Aftermath of an Israeli strike on a house in Nuseirat in the central Gaza Strip
Foto: REUTERS/Mahmoud Issa
Children sit on damaged cars, as Palestinians wait to receive food cooked by a charity kitchen, amid a hunger crisis as conflict between Israel and Hamas continues, in the northern Gaza Strip
Foto: MAHMOUD HASSANO/REUTERS
A rebel fighter stands atop of a military vehicle as he carries a Hayat Tahrir al-Sham flag in Saraqeb
Foto: THE WHITE HELMETS/REUTERS
Aftermath of what the White Helmets say is a strike, at a location given as Idlib
Foto: STAFF/REUTERS
FILE PHOTO: A street in the city of Omdurman damaged in the civil war in Sudan
Foto: STAFF/REUTERS
Residents collect food in containers in Omdurman
Foto: MAHMOUD HASSANO/REUTERS
Men stand on a military vehicle in the city of Maarat al-Numan, in Idlib province
Foto: Wikipedija
Foto: Britta Pedersen/DPA
Foreign Minister Baerbock visits Côte d'Ivoire
Foto: Zanem Nety Zaidi/XINHUA
Najmanje 87 osoba poginulo u prevrtanju trajekta u DR Kongo
Foto: Alain Uyakani/XINHUA
FILE-DR CONGO-CANTINE-FRESH FIGHTING
Foto: Wikipedija
Foto: Stringer/REUTERS
FILE PHOTO: A trainer for the BPLA shouts during a training session at a training camp in territory belonging to the KNLA in Karen State, Myanmar
Foto: Stringer ./REUTERS
FILE PHOTO: Taliban forces patrol near the entrance gate of Hamid Karzai International Airport, a day after U.S troops withdrawal, in Kabul
Foto: ELOISA LOPEZ/REUTERS
Aftermath of a fire at a slum area in Manila
Foto: Wikipedija
Foto: Khaled Abdullah/REUTERS
Protesters show support to Lebanon’s Hezbollah and Palestinians in the Gaza Strip, in Sanaa
Foto: ESSAM AL-SUDANI/REUTERS
Iran-backed shi'ite groups fighters celebrate on a street, after the IRGC attack on Israel, in Basra
Foto: Thomas Peter/REUTERS
To match Special Report UKRAINE-WAR/FRONTLINE
Foto: Ukrainian Presidential Press Ser
Ukrainian POWs are seen after a swap at an unknown location in Ukraine
02.12.2024.
u 20:22
Iza svih ovih sukoba stoje stvarne ljudske sudbine - milijuni raseljenih obitelji, djeca bez pristupa obrazovanju, razoreni domovi i prekinuti životi. Dok se političke i vojne tenzije nastavljaju, običnim ljudima svakodnevni život postaje sve teži, a put prema miru sve složeniji i neizvjesniji.
Pogledaj originalni članak

U svijetu trenutno traje više od 50 oružanih sukoba različitog intenziteta. Stručnjaci upozoravaju da je broj žrtava ratova u porastu, a samo u 2023. godini život je izgubilo više od 170.700 ljudi, što je najviša razina od 2019. godine. Ovo su njaveći aktivni sukobi

Rat u Ukrajini

Ruski napad na Ukrajinu, započet u veljači 2022., i dalje je jedan od najintenzivnijih sukoba. Procjenjuje se da je broj žrtava na obje strane dosegao desetke tisuća u 2023. godini. Unatoč snažnoj međunarodnoj podršci Ukrajini, linija fronte ostaje relativno nepromijenjena.

Izraelsko-palestinski sukob

Nakon Hamasovog napada 7. listopada 2023. i izraelskog odgovora, ovaj dugogodišnji sukob prerastao je u rat visokog intenziteta. Do kraja 2023. godine broj žrtava premašio je 22.000 na palestinskoj strani, dok je u Hamasovom napadu stradalo više od 1.100 Izraelaca.

Sirija

Iako je intenzitet rata prethodnih godina bio smanjen, posljednjih dana sukobi su ponovno eskalirali. Zemlja ostaje podijeljena između režima, kurdskih snaga i pobunjeničkih skupina, a Turska redovito provodi vojne operacije protiv kurdskih snaga. Novi val nasilja prijeti daljnjom destabilizacijom regije.

Građanski rat u Sudanu

Od travnja 2023. Sudan je zahvaćen brutalnim građanskim ratom između vojske i paravojnih Snaga za brzu potporu (RSF). Sukob je rezultirao s više od 13.000 žrtava i milijunima raseljenih osoba.

A ovo su ostali značajni sukobi:

Afrika

  • Sahel regija: Burkina Faso, Mali i Niger suočavaju se s džihadističkim pobunama koje su dovele do političke nestabilnosti i vojnih udara. Islamističke skupine poput JNIM-a i ISGS-a kontroliraju značajne dijelove teritorija i provode napade na civilno stanovništvo.
  • DR Kongo: U istočnom dijelu zemlje djeluje više od 120 naoružanih skupina koje se bore za kontrolu nad rudnim bogatstvima. Posebno je aktivna skupina M23 koja je prisilila stotine tisuća ljudi na bijeg.
  • Etiopija: Uz nedavno završeni sukob u Tigraju, zemlja se suočava s novim sukobima u regiji Amhara i Oromiji, gdje separatističke skupine vode borbe s vladinim snagama.

Azija

  • Mijanmar: Nakon vojnog puča 2021., zemlja je u građanskom ratu gdje se različite etničke oružane skupine bore protiv vojne hunte. Sukobi su posebno intenzivni u državama Kajin, Šan i Čin.
  • Afganistan: Talibanska vlast suočava se s napadima ISIS-K koji provodi bombaške napade na civilne ciljeve i vjerske manjine. Također postoji otpor u dolini Pandžšir.
  • Filipini: Na južnom otoku Mindanao traju sukobi s islamističkim skupinama povezanim s ISIS-om, dok komunistička Nova narodna armija djeluje u drugim dijelovima zemlje.

Bliski istok

  • Jemen: Sukob između međunarodno priznate vlade i hutijskih pobunjenika ušao je u novu fazu s hutijskim napadima na brodove u Crvenom moru. Humanitarna kriza i dalje je najteža na svijetu.
  • Irak: Uz sporadične sukobe s ISIS-om, zemlja se suočava s napetostima između američkih snaga i proiranskih milicija te kurdskim separatističkim težnjama.

Iako su Sjeverna i Južna Amerika jedina regija bez velikih ratnih sukoba, zemlje poput Meksika i Haitija suočavaju se s intenzivnim nasiljem povezanim s organiziranim kriminalom i narkokartele, što prema nekim definicijama također spada u kategoriju oružanih sukoba.

Iza svih ovih sukoba stoje stvarne ljudske sudbine - milijuni raseljenih obitelji, djeca bez pristupa obrazovanju, razoreni domovi i prekinuti životi. Dok se političke i vojne tenzije nastavljaju, običnim ljudima svakodnevni život postaje sve teži, a put prema miru sve složeniji i neizvjesniji.

Ključne riječi
rat
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.