Žute kuverte u Njemačkoj nitko ne želi primiti, no one zahtijevaju hitnu pozornost. One, primjerice, mogu sići od suda, a odvjetnik Max Postulka sažeo je što žuto pismo treba reći: pismo je službena dostava, sudionik ste sudskog postupka, s dostavom pisma pokreće se razdoblje u kojem se možete braniti, ako već postoji rješenje o ovrsi, time se najavljuje prisilna ovrha.
“Pismo se može prepoznati po upečatljivom izgledu. Kuverta je žuta, a dan kada je pismo ubačeno u poštanski sandučić jasno je vidljiv u gornjem desnom kutu prednje strane”, kaže odvjetnica Stefanie Kahnert. Od trenutka isporuke, postoji rok od dva tjedna za plaćanje traženih iznosa ili podnošenje prigovora, navodi Fenix magazin.
Žuta kuverta može stići i od upravnog tijela ili suda u sljedećim slučajevima: sudski poziv za davanje iskaza ili drugo sudsko ročište, opomene i obavijesti o izvršenju, pravni zahtjevi, kao što je zahtjev za razvod. Važno je čuvati omotnicu zbog vremena isporuke i izračuna roka. Naime, dostavljač rukom zabilježi datum isporuke te ga pošalje pošiljatelju.
Pismo treba pažljivo pročitati te zabilježiti rok. Ako se radi o ovrsi, preporučuje se račun pretvoriti u račun za zaštitu od zapljene. Također, moglo bi biti korisno potražiti savjet u slučaju nesolventnosti ako ne možete otplatiti dugove. Ako postoje nedoumice, korisno je potražiti savjet kako postupiti sa žutom kuvertom u pojedinačnim slučajevima.
GALERIJA Jeste li se ikada zapitali koji su to najgori stereotipi o Hrvatima? Evo što nam je Chat GPT otkrio
homofofic, u Hrvatskoj je prihvatljiva riječ "kuverta", premda je i ta riječ tuđica. Obje riječi dolaze iz francuskog jezika "Couvrir" (Kuvrir), a preko njemačkog posredničkog jezika ima naziv "Kuvert", a točno tako i Nijemci izgovaraju. Preko Moravu, kako vi ističete, više koriste riječ "koverta". Međutim, ako već hoćemo riječ prevesti na čisti hrvatski jezik, onda bi pisali "omotnica".