PROF. VLADO JUKIĆ

Pacijent se mora suočiti s događajem

04.08.2006.
u 01:17
Pogledaj originalni članak

Amnezija nije fingiranje, a događa se zbog potresa mozga ili snažnog udraca u glavu, kaže psihijatar prof. dr. Vlado Jukić, komentirajući psihičko stanje pacijenata koji se poput Miljenka Strička, 24-godišnjeg vozača tegljača, danima nije mogao sjetiti tragične nesreće u tunelu Ledenik, u kojoj su život izgubile dvije žene i dvoje djece.

– U osobe koja je doživjela tešku fizičku traumu može se dogoditi amnezija, gubitak sjećanja, i to u vremenskom rasponu od nekoliko minuta do sat ili čak više sati prije nesreće, odnosno prije potresa mozga. Gubitak sjećanja može potrajati nekoliko dana nakon svega što dogodilo – kaže prof. Jukić.

Prof. Jukić kaže da nema ničega misterioznog u načinu na koji se osobi koja je skrivila tragediju, a u stanju je amnezije, priopćava da je usmrtila nekoliko ljudi. To se ne radi zaobilaznim putem, kaže, nego izravno, ali toplim riječima. Osoba se mora suočiti s onim što se dogodilo. Reakcija ovisi o strukturi ličnosti. Histerične osobe počet će plakati, “padati u nesvijest”, hladne psihopate takva vijest neće osobito dirnuti, dok će normalni, zreli ljudi reagirati nevjericom i boli. Za sve je ružna vijest i neugodna, ali reakcija se ne događa po jedinstvenom obrascu.

Vještačenjem će se utvrditi ubrojivost, odnosno neubrojivost u ovom slučaju čovjeka koji je skrivio tešku prometnu nesreću. U slučaju da se utvrdi da je osoba prije nego što je izazvala nesreću doživjela zdravstveni incident, a to može biti, primjerice, epileptični napad, srčani udar, hipoglikemijska koma, tada se u psihijatrijskom vještačenju osoba proglašava

Pogledajte na vecernji.hr