La Rinconada u Peruu

Pakao na zemlji: Ovo je najviši grad na svijetu. Stanovnici žive samo do 35. godine, a ne žele otići iz tužnog razloga

Foto: Screenshot/YouTube
Pakao na zemlji: Ovo je najviši grad na svijetu. Stanovnici žive samo do 35. godine, a ne žele otići iz tužnog razloga
05.07.2024.
u 11:26
Danas na ovom "najvišem gradu na svijetu" živi više od 50.000 ljudi, a gotovo svi stanovnici ovog grada su radnici koji su emigrirali na ovu udaljenu lokaciju u nadi da će pronaći posao i obogatiti se od rudarenja zlata.
Pogledaj originalni članak

Jeste li ikada maštali o posjeti najvišem gradu na svijetu? Ako da, onda se morate zaputiti u La Rinconadu, zabačeno mjesto smješteno duboko u Andama u Peruu, na visini od 5100 metara nadmorske visine. Povijest La Rinconade seže duboko u 20. stoljeće, kada je otkriveno zlato u ovim visokim planinama. S vremenom je privukla ljude iz cijelog svijeta koji su tražili svoju sreću u rudarstvu, tako da je i danas većinom naseljena rudarima i njihovim obiteljima.

Dolazak do La Rinconade nije jednostavan zbog udaljene lokacije i visoke nadmorske visine. Najbliži veći grad, Puno, udaljen je oko 210 kilometara, a putovanje do La Rinconade vodi kroz dug i vijugav put kroz planine. Kad stignete, dočekat će vas prizor građevina koje se njišu na strmim padinama, okružene planinskim vrhovima i ledenim glečerima. 

Danas na ovom "najvišem gradu na svijetu" živi više od 50.000 ljudi, a gotovo svi stanovnici ovog grada su radnici koji su emigrirali na ovu udaljenu lokaciju u nadi da će pronaći posao i obogatiti se od rudarenja zlata. Oni rade putem posebnog sustava plaćanja nazvanog cachorreo. Zaposlenici rade 30 dana bez plaće, a 31. dan smiju uzeti koliko god rude iz rudnika mogu nositi. Ono što rudari uspiju izvući iz te rude, njihovo je. 

Ako ništa ne nađu, znači da su radili besplatno. Rudari gunđaju na sustav, ali nitko ga zapravo ne želi mijenjati - izvođaču je jeftinije, a radniku je lakše otići ako odluči da mu je dosta. Mnogi ipak ostaju misleći da će im posljednji "udarac" biti sretan. Naposljetku, većina zlata iz Perua izvozi se u inozemne rafinerije, a oko jedne trećine izvoza ide u Švicarsku, koja rafinira čak 70 posto svjetskog zlata.

VEZANI ČLANCI:

Oni koji su prvotno osnovali maleno rudarsko naselje nisu nikada očekivali da će se populacija razviti do takvih razmjera, pa infrastruktura grada gotovo ne postoji. La Rinconada nema tekuću vodu, a izgradnja sustava za odvodnju se pokazala nemogućom, pa je odlaganje otpada na stanovnicima. Neki ljudi odluče spaliti svoj otpad ili ga zakopati izvan grada, dok drugi jednostavno bacaju gdje god ima prostora. Nedostatak sanitacije i neregulirane rudarske operacije rezultiraju teškim zagađenjem živom tla u La Rinconadi. Zbog toga se mnogi stanovnici otruju živom, što utječe na njihov živčani sustav, izazivajući svrbež, peckanje i promjenu boje kože.

U labirintu rudnika duboko u planini često su i smrtonosne nesreće, kao i fatalne tučnjave. Rudari su, kako piše National Geographic, opljačkani ili čak ubijeni nakon što bi prodali svoje zlato, a tijela su im ostavljena u rudnicima. Neke žrtve ubojstava bile su žene i djevojke koje su iz većih gradova u Peruu i Boliviji namamili trgovci ljudima koji su im oduzeli osobne dokumente i poslali ih da rade u prljavim barovima i bordelima La Rinconade.

Inače, veliki problem stanovnicima, dakako, predstavlja i visina na kojoj se nalaze. Atmosfera na 5100 metara nadmorske visine je znatno razrijeđena, zbog čega je očekivani životni vijek 35 godina. Lokalno stanovništvo živi sa samo 50 posto uobičajenog nivoa kisika. Međutim, njihova tijela evoluirala su tako da proizvode dva puta više krvnih stanica od drugih, piše LadBible.

FOTO Znate li koja je najduža rijeka u Hrvatskoj?

Foto: Igor Kralj/PIXSELL
Zagreb: Pogled iz zraka tijekom noći na Hendrixov, Savski i Jadranski most
Foto: Davor Javorovic/PIXSELL
Sunčano popodne u Osijeku
Foto: Nikola Cutuk/PIXSELL
Sisak: Nizak vodostaj rijeke Kupe
Foto: Dubravka Petric/PIXSELL
Daljsko kupalište Jama omiljena je ljetna destinacija građana
Foto: Goran Ferbezar/PIXSELL
Vinkovci: Rijeka Bosut okružena prirodnim ljepotama
Foto: Kristina Stedul Fabac/PIXSELL
Karlovac: Nakon osam mjeseci pontonski most vra?en na mjesto
Foto: Marko Jurinec/PIXSELL
Jerovec: Gradona?elnik Milorad Batini? obišao radove na regulaciji rijeke Bednje
Foto: Marko Jurinec/PIXSELL
Brezni?ki Hum: Rijeka Lonja izlila se iz korita i poplavila jednu tvrtku i nekoliko ku?a
Foto: Damir Spehar/PIXSELL
Bjelovar: Rijeka ?esma okovana santama leda
Foto: Jurica Galoic/PIXSELL
Rijeka Una - granica Hrvatske kostajnice i BiH

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.