Pala slovenska blokada, a i sporazum o arbitraži je pred vratima

Foto: Reuters
Pala slovenska blokada, a i sporazum o arbitraži je pred vratima
Foto: Pixsell
Instagram
Autor
Stojan de Prato
02.10.2009.
u 12:30
Otvorena su poglavlja o Slobodi kretanja kapitala, Porezima, Poljoprivredi i seoskome razvoju, Sigurnosti hrane, veterinarskoj i fitosanitarnoj politici, Pravdi, slobodi i sigurnosti, te o Područnoj politici i usklađivanju ustrojnih prava, a zatvorena o Slobodi kretanja radnika, Pravu trgovačkih društava, Carinskoj uniji, Statistici i Transeuropskim mrežama.
Pogledaj originalni članak

Današnje otvaranje šest i zatvaranje pet pregovaračkih poglavlja na Međuvladinoj pristupnoj konferenciji (IGC) Europske unije i Hrvatske u Bruxellesu “nije samo znak za Hrvatsku nego i za čitavo područje jugoistočne Europe. Ono je znak da se proširenje EU nastavlja”. Izjavio je to na konferenciji za novinare predsjedatelj Vijeća EU u ovome polugodištu švedski ministar vanjskih poslova Carl Bildt, koji je sa strane EU supredsjedao IGC-om.

Hrvatska tako danas, uoči četvrte godišnjice početka pristupnih pregovora, koja pada u nedjelju oko 1.30 ujutro, ima otvoreno 28, a zatvoreno 12 poglavlja; za otvaranje ih je preostalo još pet, a za zatvaranje 11. Za tri poglavlja koja Slovenija još drži u blokadi - Ribarstvo, Okoliš, te Vanjska, sigurnosna i obrambena politika –  slovenski je ministar vanjskih poslova Samuel Žbogar danas najavio da će ih uskoro odblokirati.

- Švedskome Predsjedništvu EU cilj je do kraja ove godine otvoriti sva pregovaračka poglavlja, te zatvoriti koliko ih god za zatvaranje bude spremno - naglasio je Bildt.

Ministar vanjskih poslova Gordan Jandroković, koji je IGC-om supredsjedao s hrvatske strane, ustvrdio je da “smo danas ostvarili ono što su premijeri Kosor i Pahor dogovorili u Trakošćanu i u Ljubljani”.

- Danas otvorena poglavlja od velike su važnosti za Hrvatsku, i zbog njihove zapletenosti i zbog njihovih novčanih posljedica, te zbog njihova utjecaja na unutarnje tržište i sigurnost naših građana. Pred nama su još ključni izazovi, poput preobrazbe pravosuđa i javne uprave, borbe protiv korupcije, te poljoprivredne, brodograđevne i drugih sektorski posebnih preobrazba. Hrvatska se s njima spremna suočiti na vrijeme i u skladu s najboljom europskom  praksom. Ishod današnjega sastanka jasan je znak da EU dijeli naše oduševljenje i očekivanja da pregovore dovršimo do sredine 2010. godine – dodao je Jandroković.

Bildt, Jandroković I njihov slovenski kolega Samuel Žbogar, u nazočnosti europskoga povjerenika za proširenje Ollija Rehna održali i novu rundu pregovora o arbitraži za rješavanje slovenskoga spora o granici s Hrvatskom. Rehn je svoju ulogu objasnio riječima da je on “promatrač sudionik”, čime je dao do znanja da su Šveđani u tim pregovorima preuzeli ulogu koju je do lipnja imala Europska komisija.

Bildt je najavio sporazum koji bi bio pobjednički i za Hrvatsku, i za Sloveniju i za EU.
- Čestitam objema stranama na pokazanu europskome državništvu. To je način na koji u Europi treba raditi. Moramo biti svjesni teškoća koje postoje, pitanja koja nas dijele, s ishodištem u povijesti i zemljopisu, ali u duhu europske integracije, uspostavili smo postupke za njihovo rješavanje i za pomirenje – rekao je Bildt.

Žbogar je “čestitao Bildtu što je podigao palicu koja je pala na pod u lipnju”, kada se Rehn povukao iz pregovora, ustvrdivši da je “vrlo ponosan što smo se u međuvremenu dvostranim pregovorima približili rješenju”. No, javna je tajna da je prijedlog sporazuma o arbitraži pripremila švedska diplomacija.

Prema Žbogaru, potreban je samo “još jedan tehnički sastanak prije nego što budemo sposobni dovršiti i u vrlo skoroj budućnosti potpisati taj sporazum”.  I  Jandroković se složio da “nismo daleko od rješenja koje bi bilo prihvatljivo i Hrvatskoj i Sloveniji, a moguće je da će zaista samo još jedan sastanak za to biti dovoljan”.

Glede poglavlja Pravosuđe i temeljna prava, čije otvaranje čeka potvrdu glavnoga haaškoga tužitelja Sergea Brammertza da Hrvatska posve surađuje s Međunarodnim kaznenim sudom za bivšu Jugoslaviju, Rehn je naglasio da je Brammertz  “prepoznao neka područja u kojima Hrvatska može pojačati napore”.

- Nadam se da će Hrvatska poboljšati istrage i pristup spisima, pa će Brammertz vrlo skoro izvijestiti Vijeće sigurnosti UN-a da ga suradnja Hrvatske zadovoljava – zaključio je Rehn.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 437

PI
Pippo9
12:41 02.10.2009.

Hrvatska je sa deblokadom pregovora dosla na prag ulaska u EU.Posebno bih naglasio da je za nas dobro da nisu uzeti u obzir dogovori koji su postignuti za vrijeme vlade Ivice Račana.naime dotični gospodin je htio dati pola Hrvatske obale kako bih rijesio problem sa Slovenijom.

HA
hanzi
12:43 02.10.2009.

Mikrogrizly, istina da je sabor prihvatio prvi Rehnov predlog a ti dobro znaš šta je Slovenski parlament prihvatio prije ulaska HR u NATO. Onda nema nikakve šanse za kompromisni predlog. Znaš i to da ne samo Sabor, da i Slovenski parlament mora ovo potvrditi sa 2/3 večinom.

BT
bili-tartuf
16:14 02.10.2009.

za mene to ni nistya \"odblokirano\"..., ovakvo nepovjerenje medju drzavama, usporedivo je jedino sa USA, Izrael----Iran....!!