Vatrena mjera

Paljenje korova mora se ubuduće najprije prijaviti vatrogascima

Foto: Kristina Štedul Fabac/Pixsell
Paljenje korova mora se ubuduće najprije prijaviti vatrogascima
21.03.2012.
u 12:19
Vlasnici će morati i platiti eventualni izlazak, kao i svaku intervenciju. Policija je dosad podnijela kaznenu i deset prekršajnih prijava
Pogledaj originalni članak

Svi koji će ubuduće htjeti paliti korov na svojim poljoprivrednim površinama morat će to prijaviti mjerodavnoj vatrogasnoj postrojbi i od njih dobiti dozvolu – najavio je župan Ivan Vučić novu odredbu kojom se u Karlovačkoj županiji želi zaustaviti eskalacija požara na otvorenom.

 Čak 150 dojava

 Vatra je u proteklih nekoliko tjedana, a posebno tijekom posljednjeg vikenda, prouzročila ogromne štete koje se još zbrajaju. Jedna je osoba i smrtno stradala.

 – Iako situaciju držimo pod kontrolom, važno je reći kako samo samo od petka dobili čak 150 dojava o požarima. U njima je, nažalost izgorjelo čak 17 objekata i jedan kamion sa pčelama. Opožareno je zaista puno površine. Po našim procjenama vatra je na slunjskom području opustošila 11 milijuna kvadrata, u Karlovcu i okolici oko 13, a na prostoru Ogulina čak 15 milijuna kvadrata. U gašenju požara angažirano je ukupno 800 profesionalnih i dobrovoljnih vatrogasaca – prezentirao je statistiku ovosezonskih požara na otvorenom Dragutin Focshio, županijski vatrogasni zapovjednik.

 Za požare koji su planuli tijekom ove godine policija je protiv odgovornih već podnijela jednu kaznenu i deset prekršajnih prijava. Po informacijama iz PU karlovačke neki od požara su podmetnuti, a policija u svojoj evidenciji ima i nekoliko evidentiranih piromana.

 Kao kritična mjesta u svladavanju vatrene stihije tijekom proteklih dana Martin Barić iz županijskog centra 112 izdvojio je utok Tounjčice u Mrežnicu, gdje je dio prostora još uvijek minski sumnjiv te Kordunski Ljeskovac.

 Plaćanje intervencije

 – Nešto manje požara bilo je na sjeveru županije u Ozlju, Žakanju, Ribniku i susjednim općinama. No, nije bilo nijedne jedinice lokalne samouprave u kojoj nije buknuo barem jedan požar – zaključio je Barić. Osim što će imati obvezu najaviti paljenje korova, svi vlasnici ubuduće će morati i platiti eventualni izlazak i intervenciju vatrogasaca. Iako detalji još nisu poznati, račun će se vjerojatno bazirati na iznosu satnice vatrogasca, koja stoji 90 kuna.

JAMES GANDOLFINI

Bivša supruga je pomahnitala nakon razvoda! Nabrajala starlete s kojima ju je varao i seksualne devijacije u kojima je uživao

Sit javnog pranja prljava obiteljskog rublja, Gandolfini je samo kratko komentirao da u njenim navodima nema istine te da su braku presudili psihički problemi s kojima se odbijala suočiti. Ljubavnu sreću pronašao je u zagrljaju bivše manekenke Deborah Lin. Vjenčali su se u ljeto 2008. u njezinu rodnom Honoluluu, a kum im je bio glumčev sin. Nakon što su postali ponosni roditelji djevojčice Liliane Ruth, činilo se kako su se Gandolfiniju sve kockice posložile. Sudbina je, međutim, za njega imala drukčiji plan.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

VI
Vito
07:28 22.03.2012.

Paljenje korova mora se ubuduće najprije prijaviti vatrogascima Zašto tek \"ubuduće\"? To je uvijek bilo, i u bivšem režimu ste morali javljati vatrogascima da palite korov... Samo što to nitko \"ozboljan\" nikad nije doslovno shvaćao i skoro nikad seljaci nisu bili kažnjavani zbog ne prijavljivanja paljena vatri... Prema tim običajima je nazvan film \"Kapelski krijesovi\" - paljenje korova i sveg skupljenog s polja u \"čast\" dolaska proljeća i novog života... Sad se to pokušava zaboraviti? Zašto se prije nije kažnjavalo? Zbog banalnog razloga: Prije Hrvatska polja nisu bila minirana pasu vartogasci uvijek na vrijeme uspjevali staviti požar pod kontrolu... Sad, umjesto da kažnjavaju državu zbog namjernog zanemarivanja razminiravanja, oni pokušavaju kažnjavati više tisućljetne običaje... Koji su čak i opravdani, jer paljenjem korova uništavaju neželjene štetočine na tom prostoru...