Iako su stanovnici radničkog naselja, što se smjestilo u samom srcu sisačke Južne industrijske zone, već navikli na industrijski dim i prašinu, ono što su danas doživjeli ne može se mjeriti s dosadašnjim nesrećama.
– Oko 10 sati izašla sam u vrt da uberem povrće za ručak. Najednom me prekrila golema sjena iz vedra neba. Pogledala sam u nebo i nisam mogla vjerovati onome što sam vidjela. Gust crni dim već se nadvio nad naše kuće. Uhvatila sam za ručice svoje dvoje djece i u panici pobjegla – priča Indira Isaković.
O golemu požaru slično govore i drugi stanovnici naselja u Sisku poznatog po imenu Drugi sektor.
– Iz obližnje rafinerije često je dopirao dim, prašina i sitne čestice. Spazio sam oblak dima i pomislio da je, kao i obično, riječ o nekom manjem incidentu. Međutim, već za jedan sat pojavio se plamen. Znam da se u blizini nalazi veliki rezervoar s benzinom. Brzo sam reagirao i sklonio obitelj. Ja sam ostao da pratim razvoj situacije – kaže Džemal Cinac, čija je kuća u Ulici Vuje Banjanina jedna od najbližih mjestu nesreće.
Panika nakon eksplozije
Nakon što se oko 11 sati začula i snažna eksplozija, zavladala je panika. Stanovnici radničkih kućica s najnužnijim su stvarima u žurbi napustili naselje, koje je ubrzo opustjelo. Još su samo pojedinci s torbama i vrećicama u rukama žurili prema Capragu. Ubrzo su stigle i policijske ophodnje koje su blokirale ulaz u naselje. Istodobno su policajci nadzirali kretanje onih nekoliko stanovnika koji nisu željeli napustiti svoje kuće. U međuvremenu su posredovanjem lokalnih radiopostaja o nesreći obaviješteni i drugi stanovnici Capraga.
Požar koji se širio prijetio je novom katastrofom pa je evakuiran dio zaposlenih u obližnjoj termoelektrani, a obavljene su i pripreme za evakuaciju capraškog dječjeg vrtića. Velik broj stanovnika sa sigurne je udaljenosti i sa strahom promatrao sve širi i viši stup dima, koji se mogao zapaziti i s udaljenosti od više desetaka kilometara.
– Upozorili su nas da je najbolje da se radi vlastite sigurnosti što više udaljimo od mjesta nesreće. Sin mi je kod prijatelja u Podjerku, a evo i ja sam odlučila privremeno napustiti obiteljsku kuću – rekla je u prolazu Izeta Oraščanin.
Jedan od onih koji ni pod koju cijenu nisu htjeli napustiti naselje bio je Jusuf Aban.
– Kada sam za rata odlučio ostati ovdje i to preživio, a požar se pod granatama gasio danima, onda mogu i sada jer vjerujem da će naši vatrogasci brzo lokalizirati požar.
Požar pod kontrolom
Slučajno je pokraj Drugog sektora autom prolazila saborska zastupnica Ivanka Roksandić. Kada je čula što se dogodilo, izašla je, potražila pouzdane informacije i prenijela ih mještanima.
– Nije prvi put da se nesreća događa upravo na ovom postrojenju. Već je bilo nekoliko eksplozija i požara na istom mjestu u proteklih nekoliko godina. Navikli smo već na ovakve događaje, ali ovaj put izgleda da je ozbiljnije nego dosad. Vjerojatno su dotrajali cjevovodi, koje bi trebalo mijenjati – misli Mile Kondić.
Oko 13.30 sati zabrinuti su mještani s olakšanjem zapazili kako se oblak dima nad Siskom smanjuje. Ubrzo je stigla i vijest da je požar stavljen pod kontrolu i da je najveća opasnost prošla. Policijska je ophodnja okupljenim mještanima odobrila da se postupno vrate u svoje kuće. Ipak, u poslijepodnevnim satima vatra još nije bila u cijelosti ugašena pa su mještani upozoreni da budu i dalje oprezni.
>>Požar u sisačkoj rafineriji ugašen, ozlijeđeno šest vatrogasaca
\"Evakuirani Siščani: Bilo je kao u ratu. I tada smo bježali jer su na rafineriju padale granate\" Zašto i danas \"granatama\" na Sisak i rafineriju. Da bi potpuno uništili gospodarstvo Siska rafinerija je trebala i trebala bi nestati.