Pantan i Jadro pod strogim nadzorom

21.02.2006.
u 20:21
Pogledaj originalni članak

Stanovnici Slatina zadovoljni su što su ih mimoišle scene poput onih iz SF filmova, kakve smo gledali u Našicama. Iako su se obistinile najcrnje slutnje labud pronađen na slatinskoj plaži pozitivan je na najopasniji tip H5N1, umjesto hrvatskog modela obračuna s patogenim virusom, odnosno masovnog klanja do posljednjeg pileta, ovaj put primjenjuje se blaži, europski model, koji podrazumijeva pojačano promatranje divljih ptica, držanje domaće peradi u zatvorenom prostoru, zabranu prometa mesa i jaja.

Dezinfekcijski tampon postavljen je na ulazu u susjednu Arbaniju, a u krugu od tri kilometra od mjesta gdje je pronađen uginuli labud proglašeno je zaraženo područje. Veterinarske ekipe do podne su popisale sve vlasnike pernatih životinja. Mate Brstilo, ravnatelj Uprave za veterinarstvo, koji je jučer sudjelovao na sjednici županijskog Stožera za borbu protiv ptičje gripe, izvijestio je da je u Slatinama popisano 20 domaćinstava koja posjeduju 137 kokoši. Krug od 10 kilometara od mjesta gdje je nađen zaraženi labud proglašen je ugroženim područjem u kojem će se provesti iste mjere kao i u Slatinama. Slatinjani se nisu previše uznemirili, niti misle svoju perad eutanazirati dok im to ne bude naređeno.

- Zašto bismo se bojali svojih kokoši koje su zatvorene? Zar nisu opasniji galebovi i ostale divlje ptice? pita se Mirjana Nakir, čiji brat Joško ima desetak kokoši. Inače, u Slatinama, Mjesnom odboru grada Splita, situacija je daleko od panike. U kafiću u središtu mjestu hit dana jučer je bio "U mom kraju ptice ne pjevaju". Međutim, velika pozornost obratit će se ornitološkom zaštićenom području Pantan, koje je stanište 163 vrste divljih ptica, kao i ribogojilištima na Jadru koji će, prema riječima Mate Brstila, biti pod strogim nadzorom.

Pogledajte na vecernji.hr