Glavni događaj u vezi s ratom u Ukrajini jučer se nije odvijao u Ukrajini, nego u susjednoj Rumunjskoj, u Bukureštu, gdje su se okupili šefovi diplomacija članica NATO-a, s obzirom na to da opstanak Ukrajine ovisi o pomoći NATO-a. Ukrajina se suočava s teškim iskušenjima zbog hladnoće i ruskih napada na energetsku infrastrukturu.
'Koliko god treba'
Rusi pokušavaju iskoristiti zimu kao oružje protiv Ukrajine, dok NATO ustrajava na politici pomoći Ukrajini "koliko god bude potrebno" kako bi se napadnuta zemlja obranila od ruske agresije. Na sastanku su prvi put sudjelovali šefovi diplomacija Finske i Švedske, zemalja koje bi uskoro trebale postati punopravne članice NATO-a, a bilo je riječi i o povećanju vojne pomoći Ukrajini unatoč tome što se većina članica, koje se u proteklom razdoblju nisu previše brinule o stanju u svojim vojnim skladištima, suočava s manjkom oružja i streljiva.
Iako Finska nije među njima i uvijek je, zlu ne trebalo, budući da je na granici s Rusijom, vodila računa o svojoj obrani, vlasti u Helsinkiju odlučile su dodatno osnažiti svoje obrambene kapacitete američkim taktičkim projektilima i raketnim sustavima, vrijednima nešto više od 300 milijuna dolara. Bidenova je administracija prodaju već odobrila, nakon što je zaključeno da je prodaja u interesu američke nacionalne sigurnosti, kao što je i u interesu američke vojne industrije, jednog od najvećih dobitnika rata u Ukrajini.
Tek treba vidjeti kako će na tu najavu reagirati Kremlj i hoće li opremanje finske vojske raketnim sustavima ruski predsjednik Vladimir Putin shvatiti kao prijetnju Rusiji, osobito zbog činjenice da bi se njegov rodni grad, Sankt Peterburg, mogao naći u dosegu tih raketa.
Ukrajinci se za to vrijeme pripremaju za tešku zimu. U Kijevu planiraju postaviti božićna drvca bez lampica, prkoseći ruskim napadima. Božićna drvca podsjećat će Kijevljane na blagdansko vrijeme, ali neće biti masovnih okupljanja i javnih dočeka Nove godine kao u mirnodopska vremena.
'Neće nam ukrasti Božić'
- Ne možemo dopustiti Putinu da nam ukrade Božić - kazao je gradonačelnik Kijeva Vitalij Kličko, koji se nedavno suočio s kritikama ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog da nije učinio dovoljno kako bi se stanovništvu olakšala situacija zbog nestašice hrane i grijanja.
Ukrajinci se bore da Kijevu i drugim gradovima osiguraju opskrbu strujom i grijanjem, a unatoč stalnim ruskim napadima na energetske objekte uspjeli su popraviti više od 300 toplana, što je više od polovice oštećenih postrojenja za grijanje.
>> VIDEO Kinezi bijesni zbog onoga što vide na SP-u: 'Oni šetaju bez maski, a nas su zatvorili u kuće'
To bi bilo jako pametan potez za Fince. Od desetljeća profitabilnih biznisa sa Rusijom i jeftine energije do nuklearnog amargedona.