Gdje je Bog, kad umiru nevini zbog terorizma i rata; kad se izrabljuje djecu ili kad ona pate od teških bolesti, ako u svijetu postoji zlo, ako postoje gladni, žedni, beskućnici, izbjeglice? Postoje pitanja na koja nema ljudskog odgovora, kazao je papa Franjo nakon sinoćnje molitve križnoga puta u sklopu 31. svjetskog dana mladih u Krakowu.
Tijekom današnje mise u svetištu Sv. Ivana Pavla II. u Lagiewniku, na oko osam kilometara od Krakowa, papa Franjo se obratio svećenicima i pozvao ih da budu protiv „životarenja“ i da se „raduju evangelizaciji“.
Franjin posljednji dan boravka u Poljskoj (od 27. do 30. srpnja) bio je također intenzivan. Na misi sa redovnicima i redovnicama, Franjo je pozvao poljsku crkvu i svećenike da slijede poziv Sv. Ivana Pavla II., odnosno da Crkva ima uvijek otvorena vrata. Svoj pontifikat je Ivan Pavao II. započeo upravo pozivom: „Otvorite vrata“.
Franjo je primjetio kako „naš svećenički i posvećeni život često upada u izazov da se ostane zatvorenima, zbog straha ili komoditeta, u nama samima i unutar našeg ambijenta“. No, smjer mora biti drugačiji, mora se „izaći iz nas samih“ i to je „putovanje bez povratne karte, eksodus iz vlastitoga ja, gubitak života za Krista“, kazao je Franjo.
Današnji, posljednji, četvrti dan svoga boravka u Poljskoj, papa Franjo započeo je pohodom svetištu božanskoga milosrđa u Krakowu. Prošavši kroz Sveta vrata, zadržao se u molitvi u kapelici sv. Faustine Kowalske, ispovjedio 8 mladih i pozdravio okupljene.
„Gospodin, danas, želi da još dublje osjetimo njegovo veliko milosrđe. Nemojmo se nikada udaljiti od Isusa! I ako mislimo da smo zbog svojih grijeha i nedostataka gori... Takve nas on radije želi, tako se njegovo milosrđe širi. Iskoristimo ovaj dan kako bismo svi primili Isusovo milosrđe“, poručio je papa Franjo.
S prozora nadbiskupske rezidencije u Krakowu, papa Franjo se i sinoć obratio okupljenim mladima i podsjetio kako je protekli dan bio obilježen boli. Kazao je da u dječjoj bolnici koju je posjetio u popodnevnim satima „Isus pati u toliko bolesne djece: uvijek se pitam: "Zašto djeca pate?" To je otajstvo. Nema odgovora na to pitanje“. Spomenuo je i svoj pohod logoru Auschwitz-Birkenau:
„Koliko boli, koliko okrutnosti! Je li moguće da mi ljudi, stvoreni na sliku Božju, možemo učiniti takve stvari?“. Okrutnost nije završila u Auschwitz-Birkenau, ima je čak i danas: mučimo ljude, mnoge se zatvorenike odmah muči kako bi progovorili… „To je užasno!“, kazao je Franjo.
Gdje je Bog, ako u svijetu postoji zlo, ako postoje gladni, žedni, beskućnici, izbjeglice; gdje je kad umiru nevini zbog terorizma i rata; kad se izrabljuje djecu ili kad ona pate od teških bolesti? Postoje pitanja na koja nema ljudskog odgovora. A Božji odgovor je Isus. „Isus je u njima, pati u njima, duboko se poistovjećuje sa svakim od njih“, tako sjedinjen s njima da „gotovo čine "jedno tijelo“, ustvrdio je papa Franjo na koncu križnoga puta u Krakowu.
Franjina pitanja gdje je Bog kada umiru toliki ljudi od terorizma i gdje je ako u svijetu postoji zlo i okrutnost, podsjećaju na pitanje koja je u Auschwitz-Birkenau postavio 2006., dakle prije deset godina, Benedikt XVI.: „Gdje je bio Bog u onim danima?“
Gdje je Bog? A gdje je čovjek??? Svakodnevno činimo zlo i kad činimo to zlo ne pitamo se gdje je Bog??? istjerali smo Boga iz svog života i onda pitamo gdje je On?? zar to nije licemjerno...Bog je dobar što nas ovakve još drži na svijetu.