Bos, pognute glave, zatvorenih očiju i sa stisnutim rukama papa Franjo, pokraj Velikog Muftija Istanbula, Rahmij Yarama, u Plavoj džamiji danas je gotovo imitirao Benedikta XVI. na istom mjestu 2006. godine.
Tada se govorilo kako je Benedikt XVI. bio u molitvi s tadašnjim Velikim Muftijom. Franjo, dakako, nije bio u molitvi.
No, stajao je mirno, pokraj muftije, tri minute, koje su se činile nevjerojatno dugima. Muftija je držao ruke raširene, bio je u kratkoj molitvi. Drugi dan boravka u Turskoj papa Franjo je iz Ankare zrakoplovom stigao u Istanbul, kroz koji se vozio u običnom sivom automobilu, dok su oko njega bile snage reda u velikim crnim terenskim vozilima.
Foto: Reuters/Pixsell
Prvo je u Istanbulu posjetio Plavu džamiju, a zatim obližnju Svetu Sofiju, koja je prvotno bila kršćanska bazilika koju je dao izgraditi rimski car Konstantin, da bi 1453. godine postala džamijom, a koju je otac turske republike Kemal Atatürk pretvorio u muzej 1935. godine. Danas poslijepodne Franjo se susreće s katoličkom zajednicom (katolika u Turskoj ima jedan posto od ukupnog stanovništva) u katedrali Duha svetoga, nakon čega će biti u zajedničkoj ekumenskoj molitvi s pravoslavnim patrijarhom Bartolomeom. U jučerašnjem razgovoru s turskim čelnicima u Ankari, papa Franjo je istaknuo potrebu za međuvjerskim razgovorom kako bi se udaljila opasnost od fundamentalizma i terorizma.
Nakon susreta s turskim vlastima u Ankari, Franjo je posjetio Upravu za vjerske poslove Republike Turske (Diyanet), gdje se susreo s političkim i vjerskim vođama, muslimanskim i kršćanskim i tom je prilikom kazao kako „mi, muslimani i kršćani, čuvari smo neprocjenjivoga duhovnog blaga, u kojemu prepoznajemo zajedničke čimbenike, iako ih živimo prema vlastitoj tradiciji, primjerice klanjanje milosrdnom Bogu, molitva, milostinja, post… to su čimbenici koji, ako se žive iskreno, mogu preobraziti život i postaviti siguran temelj za dostojanstvo i bratstvo ljudi.
Foto: Reuters/Pixsell
Priznati i razvijati to duhovno zajedništvo, putem međureligijskog dijaloga, pomaže nam također promicati i štititi u društvu moralne vrijednosti, mir i slobodu“. Papa Franjo je kazao kako nasilje pogađa i sakralne građevine, spomenike, vjerske simbole i kulturnu baštinu, kao da se želi izbrisati svaki trag, svaki spomen na drugoga.
Kao vjerski vođe dužni smo prijaviti svaku povrjedu dostojanstva i ljudskih prava. „Nasilje koje traži vjersko opravdanje zaslužuje najjaču osudu“, naglasio je Franjo i dodao kako svijet očekuje da muškarci i žene mira budu sposobni živjeti kao braća i sestre, unatoč etničkim, vjerskim, kulturnim ili ideološkim razlikama.
Ulicama Istanbula organizirane su posebne mjere sigurnosti, a papu Franju stalno okružuju turski agenti.
Ljudi su u gubitku sem onih koji vjeruju ,dobra djela cine i medjusobno SE savjetuju SA vjerom u Boga, SA strpljenjem i SA zahvalama Bogu.......zamislite kakav BI docek bio papi u Bill kojem gradu u zapadu ako BI o smjeo reci prau istinu o izraelu,americi ,dzihadu'i islamu'i o onome Sto rade mnogi crkveni ljudi.......o onome Sta cionisti drze u rukama.......naravno i mnogo onoga Sto papa zna Ali i ne zna Sta zapad cini SA muslimanima,...papa ne smje ni da prica o hidzabu....iako mnoge zene SE hidzabom u crkvi smatraju cestitnim one sute o Tomé samo radi toga jer nisu muslimanke pa da brane To ljudsko pravo.