Budućnost u miru priželjkuje za Srednji istok državni tajnik kardinal Pietro Parolin nakon posjeta pape Franje Svetoj zemlji. Putovanje pape Franje u Svetu zemlju, od 24. do 26. svibnja, bit će kratko ali intenzivno, kao što je bilo ono Pavla VI. 1964., kazao je šef ureda za tisak Svete Stolice otac Federico Lombardi na brifingu s novinarima.
- Nadam se da će plod tog putovanja biti pomoć odgovornima i svim ljudima dobre volje da donesu hrabre odluke na putu prema miru, kazao je Parolin, koji s papom Franjom putuje u Jordan, Izrael i Palestinu. U izraelsko-palestinskim pregovorima Sveta Stolica podupire pravo Izraela da živi u miru i sigurnosti unutar međunarodni priznatih granica, a palestinskom narodu pravo na neovisnu i suverenu državu. Vatikan želi da Jeruzalemu bude priznat karakter svetog i univerzalnog grada, njegovo kulturno i vjersko nasljeđe, dakle da bude priznato kao mjesto hodočašćenja vjernika triju monoteističkih religija.
Pretpostavlja se kako će to vatikansko stajalište papa Franjo ponoviti tijekom ovog putovanja. Njegov posjet Svetoj zemlji treba značiti i radost za kršćane, kao i potvrdu njihova prava da kao zajednica živi na tim prostorima. Njihova uloga je temeljna i žele se „iskreno staviti na raspolaganje svojim sugrađanima za zajedničko stvaranje slobodne, pravedne i demokratske domovine“, kazao je kardinal Parolin.
Papa Franjo tijekom putovanja u Svetu zemlju neće upotrebljavati blindirani automobil ni papamobil, već će se kretati u običnom automobilu ili u otvorenom terenskom vozilu, jeepu. Na putovanje u Jordan, Palestinu i Izrael prvi je papu Franju pozvao patrijarh Konstantinopolja Bartolomej kada je Bergoglio inaugurirao početak svoga pontifikata. Zapravo, Bartolomej se s novim papom htio susresti u Svetoj zemlji u povodu 50. obljetnice susreta Pavla VI. i tadašnjeg patrijarha Atenagore upravo na tim prostorima.Franjo i Bartolomej će se četiri puta susresti tijekom ovog putovanja. Prvi puta u nedjelju 25. svibnja u Jeruzalemu u sjedištu apostolske delegacije, što nije nuncijatura, koja se nalazi u Tel Avivu. Sastat će se na istom mjestu i u istoj prostoriji u kojoj su se prije 50 godina sastali papa Montini i pravoslavni patrijarh Atenagora. Tu će, nakon razmijene poklona, potpisati zajedničku izjavu. Zatim će se Papa i Bartolomej, odvojeno, uputiti do Svetog groba gdje će biti ekumenski susret tijekom kojeg će komemorirati smrt i uskrsnuće Isusovo i zajedno će izmoliti Oče naš.
- Zajednička molitva na svetom mjestu Jeruzalema, odnosno na Svetom grobu, je događaj bez premca- rekao je Lombardi i naglasio kako ni Pavao VI. i Atenagora nisu imali takav javni susret. Bergoglio i Bartolomej će u zajedno u istom automobilu ići na treći zajednički susret, odnosno u sjedište latinskog patrijarha Jeruzalema gdje će večerati s biskupima. Četvrti njihov susret bit će u ponedjeljak kada će Franjo posjetiti Bartolomeja u zgradi koja se nalazi ispred pravoslavne crkve na Maslinskoj gori.
Papa Franjo će održati ukupno 14 govora, uključujući tu i nedjeljnu podnevnu molitvu Regina Coeli. Sve govore će održati na talijanskom jeziku. Papa Franjo neće upotrebljavati ni papamobil, ni blindirani automobil. Kretat će se u običnom automobilu ili u otvorenom jeepu, kazao je otac Lombardi i dodao kako je predviđeno da će se Franjo dva puta voziti u otvorenom jeepu kako bi pozdravio vjernike prisutne na misi u subotu poslije podne na međunarodnom stadionu u Ammanu, u Jordanu, te drugog dana, u nedjelju, na misi u Betlehemu, u Palestini.
Ovoga puta nisu predviđeni, inače uobičajeni susreti pape na putovanjima, s predstavnicima drugih religija. Nisu predviđeni ni govori na rastanku.
A, hoće li, kao što je učinio na povratku iz Rio de Janeira, u zrakoplovu razgovarati s novinarima? Svakako će doći pozdraviti novinare u zrakoplovu, odgovorio je Lombardi, ali hoće li imati snage, nakon trodnevnog napornog putovanja, u 21 sat kada je predviđen povratak u Rim, odgovarati na pitanja tek će se vidjeti. Lombardi je dodao kako bi bilo pravo čudo ako bi papa Franjo nakon tolikih napora mogao još razgovarati u zrakoplovu. U Izraelu papa Franjo neće održati ni jednu misu na otvorenom. Na otvorenom prostoru će biti jedino mise u Ammanu i u Betlehemu. Neće ići u Galileju koju su pohodili Ivan Pavao II. i Benedikt XVI. Za razliku od svojih prethodnika, Franjo će ići na planinu Herzl, gdje je pokopan Theodor Herzl (1860. - 1904.) osnivač cionističkog pokreta, položiti cvijeće.
>> Papa Franjo vjernike pozvao na molitvu za žrtve poplava na Balkanu
Papa neće otići u Galileju, na mjesta gdje je Isus propovijedao, trgao klasje, ležao pod maslinom, govorio mnoštvu ,ribario s Petrom, mjesta toliko bliska svakom kršćaninu , no odlazi na planinu Herzl , pokloniti se kostima osnivača cionističkog pokreta. Čudna odluka za jednog papu , što li nam poručuje ...