Papa Franjo:

'Zbog nasilja i terorizma rasprostranilo se sumnjivo ili čak osuđivačko držanje prema religijama'

Foto: Reuters/PIXSELL
'Zbog nasilja i terorizma rasprostranilo se sumnjivo ili čak osuđivačko držanje prema religijama'
28.10.2015.
u 14:17
Religije trebaju surađivati u suzbijanju nasilja, siromaštva i korupcije, kaže papa
Pogledaj originalni članak

Ne vjerskom fundamentalizmu na kojeg ni jedna religija nije imuna, kazao je papa Franjo na današnjoj međuvjerskoj općoj audijenciji na Trgu sv. Petra. Na općoj međuvjerskoj audijenciji, sazvanoj u povodu 50. obljetnice objavljivanja Nostra Aetate (U našem vremenu) jednog od dokumenta Drugog vatikanskog koncila (objavljen je upravo 28. listopada 1965. i govori o odnosu Katoličke crkve i drugih nekršćanskih religija), bili su prisutni predstavnici Židova, muslimana, budista, induista, sikha, džainizma.  

– Zbog nasilja i terorizma rasprostranilo se sumnjivo ili čak osuđivačko držanje prema religijama – kazao je Franjo i naglasio kako ni jedna religija „nije imuna od opasnosti fundamentalističkih ili ekstremističkih devijacija u pojedinca ili skupina“.

No, „mora se gledati na pozitivne vrijednosti koje svaka religija živi i promiće. Potrebno je uzdignuti pogled kako bi se išlo iznad“ takvih devijacija, preporučio je Franjo. Pozvao je na dijalog u međusobnom štovanju, koji može donijeti sjeme dobroga koje bi moglo postati klicama prijateljstva i suradnje na svim poljima, a posebno u službi siromašnih, djece, starijih osoba, prihvaćanja izbjeglica i pažnje prema svakome koji je iskuljučen.

– Možemo hoditi zajedno pomažući se međusobno i čuvati stvoreno – kazao je Franjo i dodao kako trebamo zajedno hvaliti Stvoritelja za dar svjetskog vrta koji treba uzgajati i štiti kao zajedničko dobro. Pozvao je na stvaranje zajedničkih projekata za suzbijanje siromaštva i jamčenje svakom muškarcu i ženi uvjete za dostojan život.

Religije trebaju surađivati u suzbijanju nasilja, siromaštva i korupcije.

– Rat, glad, siromaštvo pogađa milijune osoba –  kazao je papa Franjo i naglasio kako postoje „krize zaštite okoliša, nasilja, posebno una počinjena u ime religije, korupcije, moralne degradacije, obiteljske krize, ekonomske, financijske i posebno kriza nade“.

– Svijet gleda na nas vjernike, potiče na suradnju među nama i s muškarcima i ženama dobre volje koji nisu vjernici, i traži stvarne odgovore na brojne teme. Mi vjernici nemamo recepte za te probleme, ali imamo veliko bogatstvo: molitvu. Molitva je naše blago, koje crpimo prema pojedinim tradicijama kako bismo pitali darove za kojima čezne čovječanstvo –  kazao je papa Franjo.

>> Papa Franjo o izbjeglicama: Crkva ih neće napustiti, jer čine dio naroda koji Bog želi osloboditi od ropstva

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 12

PA
Pax
20:31 28.10.2015.

Antipapa?!

CH
chemica
16:39 28.10.2015.

Samo vi lijepo držite te svoje religije u svojim srcima, domovima i crkvama i bit će sve u najboljem redu. Pod feređom ili burkom se ne izlazi na ulicu. Eto, tako je Tito odredio pa nije bilo vjerskog ekstremizma. Pustiš zvijeri s lanca i odmah imaš terorističke napade. Prokleta je ta vaša "demokracija".

BR
Branko102
16:43 28.10.2015.

EU zastupnici su srijedu blokirali zakon koji bi dopustio da svaka država članica ima mogućnost da jednostrano zabrani GMO proizvode koji su dobili dozvolu od EU , izjavili su iz Europskog parlamenta.