– Britanci su primjer horejske borbe protiv nacizma – kazao je papa Nijemac, Benedikt XVI. jučer u Edinbourghu, obraćajući se britanskoj kraljici Elizabeti II. Rekao je to netom nakon što ga je kraljica srdačno dočekala u svojoj ljetnoj rezidenciji u palači Holyroodhouse.
– Velika Britanija i njezini čelnici su se suprotstavili nacističkoj tiraniji koja je htjela iskorijeniti Boga iz društa i negirala je naše zajedništvo, posebno sa Židovima koji su smatrani nedostojnima da žive - naglasio je papa, te kazao kako su nacisti napadali i kršćanske svećenike. Dodao je kako je Velika Britanija danas suvremeno i multietničko društvo i izrazio je nadu da će nastaviti poštovati tradicionalne vrijednosti koje agresivni sekularizmi više ne toleriraju.
Tada se Elizabeta obratila Papi kazavši kako je u Velikoj Britaniji “religijska sloboda temelj demokratskog društva”. Odala je počast Katoličkoj crkvi u njezinu zauzimanju za siromašne i pomoć u školovanju djece, te je naglasila kako je između dvije crkve “potrebno veće povjerenje”.
Papa Benedikt XVI. britanskoj je kraljici darovao rukopis iz VIII. stoljeća, a Elizabeta poglavaru Katoličke crkve litografije Hansa Holbeina, među kojima je i crtež engleskog katoličkog mučenika Thomasa Morea. Njega je dao pogubiti Henrik VIII. jer se protivio proglašenju kralja vjerskim vođom, a danas je svetac za obje crkve.
Dok je jučer ujutro putovao zrakoplovom u četverodnevni posjet Velikoj Britaniji, papa je u zrakoplovu na putu iz Rima kazao kako je bio “šokiran i jako ožalošćen vijestima o zlostavljanju djece od strane svećenika”. Na pitanja novinara papa je najoštrije do sada govorio o skandalu sa svećenicima pedofilima. Osim što je bio šokiran takvim slučajevima, Papa je kazao kako “Crkva nije bila dovoljno budna, pažljiva, da do takvih slučajeva ne dođe, pa ni brza u poduzimanju potrebnih mjera”. Dodao je da je napisao irskim biskupima kako je potrebno pokajanje i iskrenost.
U zračnoj luci u Edinburghu papu Ratzingera je dočekao Elizabetin suprug princ Philip. Na dočeku su bili i šef anglikanske zajednice nadbiskup Rowan Williams i potpredsjednik britanske vlade Nick Clegg. Nakon što se u kraljevskoj palači pozdravio sa svim uzvanicima i predstavnicima svih religija, papa je u papamobilu prošao ulicama Edinburgha do nadiskupije gdje je ručao. Na ulasku u papamobil nadbiskup Edinbourgha kardinal Keith Michael Patrick O’Brien stavio je papi škotski šal preko vrata. Ulicama toga staroga središta Škotske bilo je mnogo ljudi koji su ga pozdravljali.
16.09.2010. u 16:38h scary je napisao/la: @kosovo da, siću izdvajamo za KC godišnje. znaš li koliko? ----------------------------------------- Napisao sam ti koliko. Oko 80-ak Kuna godišnje. Ne sjećam se da li po odrasloj osobi, ili svi. Ne znate ni što diskutirate ali ste svu pamet svijeta pokupili.