curenje informacija

Papin sobar Paolo Gabriele: Ne osjećam se krivim za krađu

Foto: 'OSSERVATORE ROMANO'
Papin sobar Paolo Gabriele: Ne osjećam se krivim za krađu
02.10.2012.
u 15:51
Gabriele ostaje jedinim optuženikom u procesu nakon što je na prvom ročištu izdvojen iz sadašnjeg procesa Claudio Sciarpelletti, informatičar u vatikanskom državnom tajništvu koji je optužen za pripomaganje
Pogledaj originalni članak

– Ne osjećam se krivim za krađu s otežavajućim okolnostima, kazao je Paolo Gabriele na drugom ročištu procesa protiv odgovornih za curenje povjerljivih informacija izvan Vatikana danas u maloj vatikanskoj sudnici. Bivši Papin sobar Paolo Gabriele u istražnom postupku priznao je svoju odgovornost u krađi i posjedovanju povjerljivih dokumenata s Papina stola, ali sada je iskazao svoju nevinost.

– Osjećam se jedino krivim što sam iznevjerio povjerenje Svetog Oca za koga osjećam da ga volim kao svoje dijete – kazao je Gabriele, koji je u sudnicu ušao u 8 sati i 50 minuta u istom svijetlosivom odijelu u kojem je bio na prvom ročištu, ali je imao tamniju kravatu. Dakle, danas, na drugom ročištu Gabriele, optužen za krađu i posjedovanje povjerljivih dokumenata, odbacio je tu optužbu.

Gabriele ostaje jedinim optuženikom u procesu nakon što je informatičar u vatikanskom državnom tajništvu Claudio Sciarpelletti, optužen za pripomaganje, na prvom ročištu izdvojen iz sadašnjeg procesa. Papin osobni tajnik mons. Georg Gaenswein, jedan od osmero svjedoka u procesu protiv Gabrielea, izjavio je kako u njega nije nikada posumnjao kao u „krticu“. Sumnje su nastale kada je objavljena knjiga novinara Gianluigija Nuzzija, u svibnju ove godine, o „krticama“ unutar Vatikana. U knjizi su bila tri dokumenta koje su bila samo u posjedu mons. Georga, odnosno u njegovoj sobi, u kojoj je radio i Gabriele, pa ih nitko drugi osim njega nije mogao vidjeti.

Gabriele, koji je ustao sa svoje stolice sva tri puta kada je tijekom ročišta u sudnicu ulazio mons. Georg (ostao je sjediti kada su ulazili drugi svjedoci), ispričao je kako je radio u sobi u kojoj su bili i papa Benedikt XVI. i njegov osobni tajnik. Tu je imao svoj stol s računalom i tu je bio i aparat za fotokopiranje. Dakle, mogao je dokumente fotokopirati, a da ih ne iznosi iz Papine radne sobe. Gabrieleov radni dan počinjao je u 7 sati ujutro s privatnom misom na kojoj su Papa i njegova vatikanska obitelj, odnosno najbliži suradnici. Često je i ručao s Papom, uz to što mu je donosio ručak. Tijekom ručka razgovaralo se o raznim temama.  – Vidio sam kako narod proživljava određenu situaciju i kako se ona doživljava na vrhu. Kada sam ručao sa Svetim Ocem, razgovaralo se o svemu. Shvatio sam, prema onome što je znao o raznim situacijama, kako je lako manipulirati s onim tko ima u svojim rukama moć odlučivanja – ispričao je Gabriele pred sudskim vijećem. Dakle, došao je do zaključka da se Papom manipulira i zbog toga je htio da o cijeloj situaciji u Vatikanu doznaju i drugi. Za to što je povjerljive dokumente dao drugima, novinaru Nuzziju, na primjer, nije dobio nikakvu novčanu naknadu ili neku privilegiju. Imao je osjećaj, kao što je kazao i u istrazi, da ga je “Duh Sveti infiltrirao u Vatikan” s misijom da zaštiti Papu.

Dakle, činio je preslike povjerljivih dokumenata koje je trebao dati nekome tko ih je trebao objaviti, a sve da bi se vidjelo kako ima onih u Vatikanu koji pripremaju zavjeru protiv Pape. Htio je “očistiti” Vatikan od zavjerenika i od korupcije. Osim mons. Georga, danas je saslušano još četiri svjedoka koji su prije svjedočenja prisegli držeći ruku na Bibliji da će govoriti samo istinu: laikinja iz „papinske obitelji“ Cristina Cernetti te vatikanski žandari Pesce, Alessandrini i Bassetti. Sutra će biti saslušani ostali svjedoci, a završni govori tužitelja Piccardija i Gabrielove odvjetnice Arru vjerojatno će biti u petak. Žandari su opisali kako su proveli pretrese u dva Gabrieleova doma, onome u Vatikanu i drugome u Castelgandolfu. Dok je Gabriele kazivao kako nije znao da u svome stanu ima grumen navodnog zlata, kao ni ček na 100.000 eura, žandari su kazali kako su ta dva poklona Benediktu XVI. pronašli u njegovu stanu. Naime, osim gomile papira, među kojima su i fotokopije povjerljivih pisama upućenih Papi, ali i dokumenti o masoneriji, tajnim službama, pa i vatikanskoj žandarmeriji koji su sada smješteni u 82 kartonske kutije raznih veličina, otkriven je i ček od 100.000 eura naslovljen na Benedikta XVI. koji mu je uputilo katoličko sveučilište iz Španjolske te grumen navodnog zlata i Vergilijeva Eneida, izdanje iz 16. stoljeća.

Gabriele je samo priznao da je imao Eneidu, ali je dobivao na raspolaganje stvari darovane Papi da ih pokaže svojoj djeci. Nije znao za vrijednost te knjige. Prvih 15-20 dana Gabriele je bio u tako maloj zatvorskoj prostoriji u Vatikanu da u njoj nije mogao ispružiti ni ruke, a svjetlo je bilo upaljeno 24 sata na dan. Kaže da mu je zbog toga i vid oslabio. Sudac Dalla Tore zatražio je istragu o vatikanskim prostorijama za pritvor. Gabriele je kazao kako nije imao suradnike u onome što je radio. O stanju u Vatikanu upoznao je kardinala Comastrija, mons. Sandrija i Papinu suradnicu Ingrid Stampu, ali njih se ne može smatrati krticama ni vjerovati da su utjecali na njegovo držanje.

>>Ni tužitelj ne vjeruje da je Gabriele dao dokumente novinaru Nuzziju

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

K1
k1milica
16:23 02.10.2012.

naravno vazno da puk ne sazna istinu,, a i sto bi puk s istinom..?