Tinjajuće napetosti

Pariška predgrađa opet gore, uhićeno desetak ljudi

Foto: Reuters/PIXSELL
Pariška predgrađa opet gore, uhićeno desetak ljudi
08.02.2017.
u 13:35
"Za sada govorimo o jako nasilnim, ali izoliranim neredima", rekao je Luc Poignant iz policijskog sindikata SGP.
Pogledaj originalni članak

Neredi u pariškim sjevernim predgrađima nastavili su se četvrtu noć zaredom i uhićeno je desetak ljudi, objavila je u srijedu pariška policija, nakon što je izbio skandal da su policajci pretukli i silovali jednog mladića.

Zapaljeni su deseci vozila i jedan vrtić.

Neredi su izbili u predgrađu Aulnay-sous-Bois 2. veljače gdje su četvorica policajaca optužena da su primijenili prekomjernu silu prilikom uhićenja 22-godišnjeg mladića, kojeg su navodno i silovali palicom.

Riječ je o području grada u kojem su neredi 2005. privukli globalnu pozornost na velike razlike između bogatog Pariza i siromašnih predgrađa koja ga okružuju.

"Za sada govorimo o jako nasilnim, ali izoliranim neredima", rekao je Luc Poignant iz policijskog sindikata SGP.

Iako ograničenije nego prije 12 godina, nasilje je podsjetnik na tinjajuće napetosti u četvrtima u kojima vlada iznadprosječna nezaposlenost i u kojima živi velik broj imigranata, u vrijeme kada se Francuska priprema za izbor novog predsjednika.

Nezaposlenost u predgrađu Aulnay-sous-Bois gotovo je dvostruko veća od nacionalnog prosjeka od 10 posto.

"Te su se četvrti nažalost pretvorile u geta", rekao je predstavnik policije Yves Lefebvre ističući da policija nije dovoljno pripremljena niti opremljena za probleme u tim dijelovima grada u kojima cvjeta 'dilanje' droge.

Četvorica osumnjičenih policajaca suspendirana su dok se ne završi istraga.

Žrtva, mladi crnac, pozvao je sugrađane na mir te ističe kako vjeruje da će sustav riješiti incident.

Predsjednik Francois Hollande posjetio ga je u utorak u bolnici.

Policija kaže da su neredi u utorak navečer zabilježeni uglavnom u naseljima oko predgrađa Aulnay-sous-Bois, koje je bilo relativno mirno.

Neredi 2005., u kojima je zapaljeno 10.000 automobila i 300 vozila, potaknuli su tadašnjeg ministra unutarnjih poslova Nicolasa Sarkozyja da proglasi izvanredno stanje.

Njegovi politički protivnici ističu da je upravo on, dok je bio predsjednik od 2007. do 2012., pogoršao situaciju jer je ukinuo specijalne lokalne policijske timove i smanjio broj policajaca za 10.000.

SIGURNOST GRAĐEVINA

Hrvatski građevinski inženjer: Zgrade izgrađene u ovom razdoblju su najkritičnije. Gradile su se bez adekvatnih projektnih obrada

"Zabrinjavajuće je da do ovog urušavanja nije došlo uslijed elementarne nepogode kao što smo imali potrese u Zagrebu i Petrinji niti obilnih oborina kao što je bio slučaj u Valenciji, Jablanici u BiH ili u Bologni. Nije bilo niti velikih oborina, snijega, niti jakog utjecaja vjetra ili temperature, a nadstrešnica se ipak urušila i izazvala veliku tragediju."

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 3

GU
gustirna
14:35 08.02.2017.

Le pen .....zavedi red.

BF
bf2
19:17 08.02.2017.

ah ta multikulturalnost...sram bilo to zadrto domaće stanovništvo koji rade i plaćaju porez,i još se bune kad im progresivne snage zapale automobil. Ja osobno misli da je to mala cijena za toliko korisnu kulturnu raznolikost

AO
ante.oreskovic75
14:27 08.02.2017.

Silom žele pokazati da mogu biti ispred huligana u Splitu.I k njima idu turisti pa zašto nebi i oni palili?