Teško ostvareni dobici bit će sačuvani i za to će se pobrinuti Nigerci koji vole demokraciju", napisao je na društvenim mrežama vojnim pučem svrgnuti predsjednik Nigera Mohamed Bazoum koji je demokratski izabran na tu dužnost u travnju 2021. godine. Iako se nadao da će ga vojska, čiji je vrhovni zapovjednik, spasiti od zatočeništva i svrgavanja, načelnik stožera Abdoa Siddik Issa dao je jučer potporu puču koji su u srijedu izveli vojnici predsjedničke garde, koji su zatvorili Bazouma u predsjedničkoj palači, rekavši da je njihov prioritet izbjeći destabilizaciju zemlje.
Vojska treba "sačuvati fizički integritet" predsjednika i njegove obitelji te izbjeći "smrtonosan sukob... koji bi mogao izazvati krvoproliće i utjecati na sigurnost stanovništva", navodi se u priopćenju koje je potpisao načelnik združenog stožera vojske. Ministar vanjskih poslova Hassoumi Massoudou Hasumi Masudu objavio je na Twitteru da poziva "sve demokrate i domoljube" da se pobrinu za to da ova "opasna pustolovina" propadne. Njihove izjave uslijedile su nakon što su kasno u srijedu vojnici objavili na nacionalnoj televiziji da je Bazoum svrgnut s vlasti i da su suspendirane sve državne institucije, što je sedmi državni udar u zapadnoj i središnjoj Africi od 2020. godine.
Svrgnuće predsjednika Nigera Mohameda Bazouma izazvalo je regionalnu i međunarodnu zabrinutost zbog nestabilnosti u zemlji koja je ključni saveznik zapadnih sila u borbi protiv pobune u regiji Sahel opustošenoj džihadističkim nasiljem, i čije su se dvije susjedne države, Mali i Burkina Faso, u kojima je nakon puča na vlasti vojska, okrenule drugim partnerima, među kojima je i Rusija.
Saveznici svrgnutog predsjednika u Nigeru, predvođeni Parizom, mjesecima su strahovali od vojnog udara protiv Bazouma. Pariz je preusmjerio svoje mehanizme na borbu protiv džihadističkih skupina u Nigeru, a vojni udar mogao bi promijeniti ravnotežu u regiji Sahel na način koji nije u interesu Zapada. Francuska i Sjedinjene Države osudile su pokušaj preuzimanja vlasti silom. Pariz za sada ne želi vojno intervenirati, nego pažljivo prati situaciju u Nigeru. Velik dio osoblja i resursa raspuštene francuske vojne operacije Barkhane, nakon što je prisiljena napustiti Mali, prebačen je u Niger, uključujući više od 1500 francuskih vojnika koji se sada nalaze u bazi u Niameyu.
VIDEO Nigerijski vojnici kažu da je predsjednik Bazoum smijenjen te da su granice zatvorene
Još jedna izgubljena kolonija i njeni resursi - zavapiše Francuska i USA.. Kažu da se Bazoum borio protiv džihadista ? Kojih i čijih ? Možda onih koje je Zapad stvorio,kao u Iraku,Siriji,Libiji itd.Borba protiv terorizma,a glavni teroristi u USA.