hrvatska na čekanju

Pasquier: Ili monitoring ili nema zatvaranja pregovora do ljeta

Foto: Sanjin Strukić/PIXSELL
Pasquier: Ili monitoring ili nema zatvaranja pregovora do ljeta
30.05.2011.
u 12:15
Uoči današnjeg posjeta Zagrebu Jean-Michela Casae, ravnatelja za EU u Ministarstvu vanjskih poslova Francuske, razgovarali smo s njihovim veleposlanikom u Hrvatskoj o zahtjevu za nadzorom nad RH
Pogledaj originalni članak

U Zagrebu će danas Jean-Michel Casa, ravnatelj za Europsku uniju u francuskom Ministarstvu vanjskih poslova, održati niz sastanaka s hrvatskim dužnosnicima. Bit će to prigoda za razgovor o francuskom prijedlogu nadzora nad Hrvatskom poslije završetka pregovora, kaže francuski veleposlanik u Hrvatskoj Jérôme Pasquier s kojim smo razgovarali uoči dolaska francuske delegacije.

Spremni smo pomoći

Zašto je Francuska predložila uvođenje nadzora za Hrvatsku?

Francuska podupire brzo i uspješno pristupanje Hrvatske Europskoj uniji. To je zajednička pozicija i nije nimalo upitna. Pravo je pitanje mogu li se pregovori završiti prije ljeta. Za njihovo zatvaranje potreban je konsenzus svih 27 država članica, a njega u ovom trenutku nema. Konsenzus će možda biti postignut u sljedećim tjednima, a možda i neće. Sada ga nema. Drugi je aspekt taj da svi u Hrvatskoj govore kako je važno pregovore završiti do kraja lipnja. Stoga smo se pitali što možemo učiniti da omogućimo da Hrvatska i uspije u tome. Zato smo i predložili nadzor kazavši: Možemo li zatvoriti pregovore do kraja lipnja s nekim oblikom nadgledanja. Nismo sigurni, ali osjećamo da je mogućnost da se do tog roka završe pregovori veća s nadzorom nego bez njega.

Koja se bojazan krije iza francuskoga prijedloga?

Ako se pregovori završe u lipnju, sporazum o pristupanju potpisuje se u jesen. Imat ćete referendum, slijedi ratifikacija u parlamentima svih država članica. Punopravno članstvo neće doći do 2013. Dugo je to razdoblje. Kao punopravna članica EU, Hrvatska će uživati sva prava, ali i obveze, no pitanje je što do tog trenutka. Ništa. Ništa se neće događati. Što će biti u parlamentima država članica? Što će se dogoditi kad britanski, njemački, francuski parlament upita što je Hrvatska napravila od završetka pregovora?

Koji bi se oblik nadzora provodio? Bi li se odnosio na cijelo 23. poglavlje ili na neke njegove dijelove, primjerice ratne zločine?

Naš prijedlog nadzora razlikuje se od onoga koji imaju Bugarska i Rumunjska jer su i situacije drugačije. Nadzor bi u hrvatskom slučaju trajao do pristupanja, nipošto poslije njega. Nakon pristupa, Hrvatska je punopravna članica, kao i ostale. Naša je ideja da se nadzor provodi putem redovitih izvješća – možemo se dogovoriti koliko bi česta ona bila – o provedbi reformi u 23. poglavlju, Pravosuđe i temeljna prava. Prijedlog smo stavili na stol u Bruxellesu, ali smo spremni razgovarati o njemu i dogovoriti se. Kako smo uvjereni da će Hrvatska provesti reforme, smatramo da neće imati problema ispuniti ovaj uvjet koji povećava izglede za zatvaranje pregovora do ljeta. Spremni smo pomoći Hrvatskoj, razgovarati o svim detaljima i postići konsenzus. Detalje moramo uskladiti sa svim članicama, Europskom komisijom i Hrvatskom.

Hrvatski su pristupni pregovori jedinstveni – prolazi se sustav ispunjavanja mjerila kakav nije prošla ni jedna druga država. Nisu li takvi, zahtjevni pregovori, dovoljno jamstvo da nakon zatvaranja 23. poglavlja nadzor nije potreban?

Hrvatska je učinila golem napor, posebice poslije izvještaja EK-a u ožujku koji baš i nije bio povoljan. Otad je obavljeno mnogo posla, osobito u Ministarstvu pravosuđa, i za to moramo odati priznanje. To nije problem, problem je provedba.

Jeste li o nadzoru razgovarali s hrvatskom stranom?

Jesmo, i s hrvatskom stranom, i s Komisijom i sa svim državama članicama, a razgovori se nastavljaju.

Dolazi li zbog razgovora o nadzoru ravnatelj za Europsku uniju u francuskom Ministarstvu vanjskih poslova Jean-Michel Casa danas u Zagreb?

Riječ je o posjetu tehničke delegacije. Bit će to dobra prigoda za razgovor, ali oni ne staju na tome.

Sankcije za izvještaje

Što ako neki od izvještaja koje bi Hrvatska trebala slati ne budu zadovoljavali neku od članica? Hoće li biti sankcija?

I o tome ćemo razgovarati. Ali, nemojmo zaboraviti, ako bilo koja od 27 zemalja dobije dojam da ima problema, odgodit će ratifikaciju. I bez našeg, formalnog prijedloga, sve će države članice de facto kontrolirati kako Hrvatska provodi reforme.

Jesu li točna nagađanja da Francuska želi vezati nadzor s reformom schengenskog prostora?

Ta dva prijedloga nemaju ništa zajedničko. Hrvatska će jednog dana ući u schengenski prostor koji će to tada možda biti reformiran. Drugih poveznica nema.

 Francuski prijedlog nadzora u hrvatskoj javnosti nije dočekan bez kritika.

Zbog toga mi je jako žao. Naš prijedlog je konstruktivan, u pozitivnom smo raspoloženju i uvjereni da Hrvatska pregovore može brzo završiti. Bude li to ostvareno do ljeta, bit ćemo jako zadovoljni.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 279

MA
maraosta
14:46 31.05.2011.

Europska unija je fašistička tvorevina.

JV
Josip-V
13:03 30.05.2011.

ima pjesma PROKLETA BILA 45.a mora ce se pjevat i 2013

Avatar bakunjin
bakunjin
22:15 30.05.2011.

Dobro sad već možemo zaključiti.: 1.) EU je Molok kojem roditelji žrtvuju svoju djecu, a političari novoprogutanih država posvojene nacije i zemlju, a sve navodno u ime i za ime cca xx % nacije. 2.) Nije krivica u zvijezdama, već u nama, ako smo prihvatili biti sluge. Moloch! Solitude! Filth! Ugliness! Ashcans and unobtainable dollars! ... Pozdrav našim pastirima svih sojeva umornim od teških briga, umornim od teškog rada, umornim od vladanja nama nezahvalnicima.