– Kako je lijepo i ugodno kad se braća sretnu! – pozdravio je mons. Marin Barišić, nadbiskup splitsko-makarski i predsjednik Vijeća Hrvatske biskupske konferencije za dijalog sa Srpskom pravoslavnom crkvom, patrijarha Irineja u splitskoj katedrali svetog Dujma.
– Zajednička nam je tisućljetna povijest, tradicija, temelj nam je Isus Krist. Puno toga nas povezuje, a malo je onog što nas razlikuje, a to je nekad prevladalo – istaknuo je Barišić i dodao kako bi želio da njihov susret bude poticaj na putu suradnje, otvaranja i zajedničkog evanđeoskog govora, osobito njih „pastira“ koji su odgovorni za svoje crkve i narod.
– Potrebni su nam češći susreti, da vidimo da smo isto, da smo jedno na istom putu – rekao je Barišić i napomenuo kako su ih njihovi vjernici u tome pretekli.
– Ljudi žive u sredinama u kojima su i katolici i pravoslavci, prihvaćaju se ljudski i kršćanski – istaknuo je Barišić. Dao je poticaj, kako je rekao, Kristovoj želji o jednoj crkvi koja se ne ostvaruje politikom i diplomacijom već Duhom Svetim.
– Mi ne bismo smjeli biti prepreka na tom putu ostvarenja zajedništva Kristove crkve. Nekako bi bilo potrebno da katolici postanu više pravoslavci, a pravoslavci više katolici – poručio je Barišić.
Irinej je na početku izlaganja rekao da nema što dodati ni oduzeti Barišićevu govoru.
– Želim da to ne bude samo naš govor, već govor naroda i svećenika. Kako razmišljaju svećenici, tako postupa pastva. Sve ovo što se dogodilo u našoj tragičnoj prošlosti dvaju naroda koji su živjeli u jednoj crkvi tisuću godina tragedija je čitavog kršćanstva. Kakav primjer pružamo svim religijama svijeta kada se to dogodilo na našim prostorima, a strašno se dogodilo. U tome su uzeli učešća i predstavnici crkve – zapitao se Irinej. Zaključio je da su se stvorile velike razlike na nebitnim pitanjima, a ono najbitnije nam je zajedničko.
– Ne samo što smo prestali biti jedno, postali smo, nažalost, i neprijatelji. To je strašna rana crkvi Kristovoj. U vrijeme kada se u Njemačkoj hramovi prodaju, a da ne govorimo o jednom golemom narodu čija se religija vrlo brzo širi, sve nas to opominje da je krajnje vrijeme da vrhovi crkava sjednu, analiziraju vrijeme i prilike i da se vrate vremenu našeg zajedničkog života – rekao je Irinej i apelirao da se mole za to vrijeme i za jedinstvo kršćana.
– Prošao sam u ova dva dana krajeve u kojima su živjeli pravoslavci i srpski narod i to ne od jučer. Imamo tri velika manastira u dalmatinskoj eparhiji podignutih u 14 stoljeću. Nisu oni podignuti kao ukrasi, tamo je živio narod i pripadao toj crkvi. Nažalost, danas je u teškom položaju. Postoje mjesta kojima naš pravoslavni svijet ne smije proći zbog raznih dobacivanja, raznih imena i naziva, a to je sve loše – rekao je patrijarh Irinej i dodao kako je velika je odgovornost na njima. Rekao je kako je sadašnji Sveti otac dao „divan prijedlog“ da predstavnici i jednog i drugog naroda i crkve sjednu i analiziraju sadašnjost i prošlost te da vide koji su to razlozi što jučerašnja braća i dobri susjedi danas poprijeko gledaju jedan drugoga te da se to veliko zlo iskorijeni.
Naglasio je da bismo na duhovnom, kulturnom i ekonomskom polju imali koristi da smo zajedno i svoje bližnje gledamo kao prijatelje.
– Neka se ovo vrijeme koje smo preživjeli nikada više ne ponovi! Daj Bože da se vrati ono vrijeme kada smo bili jedno i najbliži jedni drugima! – zaključio je Irinej. Na kraju je Barišića zamolio za pomoć da se u Splitu konačno završi hram Svetog Save koji je obišao zajedno s gradonačelnikom Baldasarom prije no što je došao u katedralu.
>>Hrvatska je papin most za zbližavanje s pravoslavljem
>>Patrijarh Irinej: Zlo su činili susjedi nama i mi njima, ali mi u mnogo manjoj mjeri
A, kako ga nisu pitali (Irineja) kada misli prestati cetnikovati? Barem kada se nalazi na podrucju Republike Hrvatske!!!