Predsjednik Hrvatskog sabora Luka Bebić danas je imao aktivan "europski" dan. Nitko ne zna dovoljno o Europskoj uniji, kazao je šef delegacije Europske komisije Paul Vandoren na što se nadovezao predsjednik Sabora:
– Svi nedovoljno znamo i što prije to priznamo, bit će bolje. Nije problem priznati da netko nedovoljno zna nego je problem kako to saznati. Sada pokušavamo naći metodologiju kako saznati više. Meni nije problem priznati da nedovoljno znam, ali se isto tako moram potruditi ako nešto nedovoljno znam da saznam – kazao je Bebić postavljajući informativni stalak o promidžbenim brošurama o Europskoj uniji s Vandorenom.
Bebić je istaknuo da je dodatna edukacija o Europskoj uniji nije potrebna samo građanima nego i saborskim zastupnicima i medijima.
– Predstoji nam da upoznamo javnost s tim što je očekuje u Europskoj uniji, a ne propagandnim floskulama – kazao je Bebić.
Šef delegacije Europske komisije Paul Vandoren istaknuo je kako je ovo kritična faza u pristupanju Hrvatske EU, a odluke će donijeti građani.
– Zbog toga je važno da su građanima dostupne pune i objektivne informacije. Mislim da je važno da različiti dijelovi vlasti izađu ususret građanima što direktnije mogu, tako da građani shvate da se stvari mijenjaju i da se pripreme za ulazak u Uniju – rekao je Vandoren.
Novinare je potom zanimalo kada možemo očekivati potpisivanje pristupnog ugovora, na što je Vandoren odgovorio kako se to može dogoditi samo nakon zaključenja pregovora, a "sada smo blizu zaključenju pregovora i moramo vidjeti rezultate razgovora između članica Unije i Europske komisije u Bruxellesu". Dodao je da nikakva odluka o monitoringu kao eventualnom uvjetu za zaključenje pregovora nije donesena. Završna izvješća o poglavlju 23 i poglavlju 8 natuknula su da je postignut znatan napredak.
– Sada treba analizirati sadržaj tih izvješća i provjeriti jesu li mjerila ispunjena – odgovorio je Vandoren.
Paul Vandoren: Građani se moraju pripremiti za ulazak u EU
Izgubili od časnih sestara: Pravni fakultet mora predati nekretninu, do tada svaki mjesec moraju plaćati tisuće eura
Družbi sestara milosrdnica 1997. vraćene su zgrade otete u bivšem režimu, ali hrvatske Vlade od tada nisu našle zamjenski prostor za Pravni fakultet
FOTO U iseljeništvu je oko 3,2 milijuna Hrvata, znate li u kojim zemljama ih ima najviše?
Valovi iseljavanja dogodili su se u više vremenskih perioda.
Isplivali detalji tučnjave u svlačionici Zagreba! Mandić teško nastradao, propustit će SP?
U u svlačionici je došlo do napetosti kada su neki suigrači prigovorili Kosu zbog njegove igre. Situacija je eskalirala nakon što mu je hrvatski golman i reprezentativac Matej Mandić nešto rekao, na što je Kos reagirao udarivši ga šakom u lice.
One su duša svakog hrvatskog malog mjesta: 'Kad zapadne snijeg u Gorskom kotaru, malo tko im dolazi osim nas'
Tamo gdje je tempo sporiji, a svatko svakoga poznaje, vlada posebno ozračje zajedništva i međusobne suradnje. U malim hrvatskim mjestima poštari i poštarice često su svima dobri znanci, uvijek spremni pomoći u rješavanju nekog problema. Donosimo priče iz četiri hrvatske regije.
Europa se drastično okreće energetskom rješenju koji može predstaviti izazov manjim tržištima
Kako bi se zadovoljile sve veće energetske potrebe, očekuje se da će LNG igrati ključnu ulogu u prijelazu na čistiju energiju, posebno u Europi.
Informacije su ključ svega. Kada bi ljudi baratali informacijama ne bi pisali floskule o gubitku državnosti, npr.