Obavezni osiguranici 2. stupa koji su dosad ostvarili uvjete za mirovinu ne trebaju računati na brzo rješenje problema njihovih 27 posto umanjenih mirovina. Ministar rada i mirovinskog sustava Marko Pavić kazao je da Vlada neće žuriti s prijedlogom rješenja jer se tek 2019. očekuje veći priljev novih umirovljenika iz dvostupnog sustava. No, ministrovo pojašnjenje zbog kojeg Vlada uzima dodatno vrijeme za analize ne zvuči obećavajuće.
– Moramo analizirati utjecaj dodatka da se ne bi dogodilo da umirovljenici iz 2. stupa uz dodatak dobiju veće mirovine od onih u 1. mirovinskom stupu – kazao je ministar Pavić. Kada je Hrvatska prije dva stoljeća kretala u mirovinsku reformu, upravo su veće mirovine bile glavni razlog zbog kojih 5 posto radničkih doprinosa odlazi u individualnu kapitaliziranu štednju u kojoj je dosad prikupljeno 88 milijardi kuna.
Što to znači u praksi
Slično objašnjenje Vlada je navela i u odbijenici SDP-ova prijedloga da se po hitnom postupku isplata dodatka od 27 posto proširi i na drugi stup, jer bi to rješenje diskriminiralo i dovelo u neravnopravan položaj korisnike mirovina iz prvog stupa!
– Proširenjem dodatka na sve buduće umirovljenike ne uvodi se nova diskriminacija, već bi se riješila postojeća. Ne vidim zašto bi mogućnost da zbrojene mirovine iz prvog i drugog stupa budu nešto veće od mirovina temeljem osiguranja samo u prvom stupu bio problem. To je bio smisao mirovinske reforme i ako se to dogodi, znači da je reforma uspjela – prokomentirao je najnovija Vladina objašnjenja Danijel Nestić, stručnjak za mirovinski sustav.
– Ovakvim se razmišljanjem negira smisao mirovinske reforme – kaže Nestić.
Što nepriznanje dodatka znači u praksi? Osoba koja je u 2. stupu za prosječnu plaću ostvarenu prije 2002. godine (kad još nije bilo 2. stupa) ima mirovinu od 63,29 kuna po godini staža, a osoba s istom plaćom koja nije član 2. stupa za tu istu godinu ima mirovinu od 80,38 kuna. Ivana Vukorepa, docentica s Pravnog fakulteta upozorava da Vlade prečesto “petljaju” po propisima te čine nove greške ispravljajući stare.
Vratiti staru formulu
– Širenje dodatka i na dvostupaše bila bi mjera kojom bi se ispravila nepromišljeno stvorena nepravda, ali je i veliko pitanje je li nam takvo rješenje financijski dostupno i kako bi to dugoročno utjecalo na održivost 1. stupa – kaže Vukorepa. Predlaže da se dodatak na mirovinu prenese na 2. stup tek nakon što se vrati prethodna formula za izračun mirovine.
– Odluku o uvođenju dodatka na mirovinu i za dvostupaše treba promatrati u kontekstu pravičnosti, ali i financijske održivosti s obzirom na već promijenjenu formulu za osnovnu mirovinu – ističe Vukorepa. Dodatak na mirovine državu ove godine stoji oko dvije milijarde kuna. Uz to što je veće mirovine iz 2. stupa nazvao diskriminacijom, ministar Pavić je najavio i mogućnost dizanja stope za taj isti 2. stup iznad 5%.
mirovine manje - naravno to je čisto sr*nje . Manje mirovine nisu diskriminacija, naravno da nisu; to je zločin..,