Satelit Rosat je ušao u Zemljinu atmosferu u subotu između 15.45 i 16.45 po našem vremenu. Znanstvenici su izgubili vezu s pokvarenim satelitom koji je vjerojatno prošao 20.000 kilometara u posljednjih 30 minuta prije ulaska u atmosferu. Sada čekaju izvješća o padu iz cijelog svijeta. Ipak, vjeruju kako dijelovi neće pasti na Europu, Afriku ili Australiju, piše Washington Post. Moguće je da će pogoditi Kinu, ali nema službene potvrde.
Ovo je već drugi puta u posljednjih mjesec dana da je tako velik satelit pao iz svemira, što se inače događa jednom godišnje. UARS je ušao u atmosferu prošli mjesec i pao u Tihi ocean.
Rosat je lansiran s Floride 1990. godine. Pronašao je oko 110.000 zvijezda i supernovi. Njemačka svemirska agencija rekla je kako su šanse da nekoga pogodi 1:2000, dok su kod UARS-a bile 1:3200. Ipak, vjeruje se kako će i Rosat pasti u ocean.
NASA-in stručnjak Mark Matney rekao je za ABC News kako u svemiru ima još 'smeća' i samo je pitanje trenutka kada će pasti.
- U Zemljinoj orbiti je 16.000 stvari. Mnogi komadi su mali, ali među njima je 7000 velikih objekata, letjelica i velikih raketnih tijela. Gore je priličan nered - rekao je Matney. Iako je Rosat manji od UARS-a smatra se većom prijetnjom zbog materijala otpornog na toplinu od kojeg je napravljen. Rosat je prestao raditi 1999 nakon kvara.
padnu ce na sjever kosova i prouzrokovati svjetlost u srpskim glavama da se razidju