nema nulte stope

PDV - država će dobiti 1,3 milijarde, građani nova poskupljenja

Foto: Davor Javorović/PIXSELL
'05.07.2012., Osijek - Pekara Mlinar, gradjani u kupovini u jutarnjim satima kako bi izbjegli velike vrucine. Photo: Davor Javorovic/PIXSELL'
Foto: Željko Lukunić/PIXSELL
slavko linic (1)
Foto: Goran Stanzl/PIXSELL
'16.11.2009., Zagreb - Trg Bana Josipa Jelacica, ljekarna. Photo: Goran Stanzl/PIXSELL'
21.12.2012.
u 19:51
Vlada poziva trgovce da ne prebacuju novi trošak na kupce, no iluzorno je očekivati da će ga pokriti oni sami
Pogledaj originalni članak

Vlada je izračunala da će ukidanje nulte stope PDV-a na kruh, mlijeko, knjige, lijekove i ortopedska pomagala te kinoulaznice donijeti u državni proračun oko dvije milijarde kuna. Toliko će, dakle, u cijelosti i ti proizvodi biti skuplji jer će se od 1. siječnja oporezivati s 5 posto. Europska unija, naime, ne dopušta izuzeća kod oporezivanja potrošnje.

>> Novi udar: Od Nove godine skuplji kruh, mlijeko i lijekovi

Trgovci neodređeni

Kao i kod prethodnih korekcija u sustavu PDV-a, Vlada poziva trgovce i proizvođače da ne prevaljuju novi trošak na građane, ali iluzorno je očekivati da će tvrtke pokriti trošak nastao zbog većeg poreza jer je u vrijeme krize dvije milijarde kuna velik novac za sve.

Kao i dosad kad se povećavao porez, veliki trgovački lanci neodređeno odgovaraju na pitanja o korekcijama cijena pa tako Konzum kaže da još pregovara s dobavljačima, ali nadaju se da poskupljenja neće biti. Do daljnjega ne misle poskupljivati ni drugi lanci, no malo je vjerojatno da će se nakon siječnja kruh i mlijeko prodavati po sadašnjim cijenama.

Najteže će se biti snaći s novim cijenama kruha, koje se kreću od 5 pa do 15 kuna, ovisno o vrsti, veličini, proizvođaču. Kruh ni dosad, dok je oslobođen PDV-a, nije bio pošteđen poskupljenja, samo što su to pekari i trgovci spretno kamuflirali promjenom težine. U prosjeku su zadnjih godinu dana kruh i žitarice poskupjele 1,9 posto, što je ipak bitno manje od opće inflacije koja se zadnjih mjeseci kretala oko 5 posto, a u studenom se spustila na 4,4 posto.

Okrutna statistika

Državni zavod za statistiku navodi da su mlijeko, sir i jaja u godinu dana poskupjeli 5,5 posto, dok su hrana i piće u restoranima skuplji 2,5 posto. Ne čudi ni što su kinodvorane uglavnom prazne s obzirom na činjenicu da su cijena kinoulaznica visokih 30 do 35 kuna, a od siječnja bi mogle biti i 5 posto skuplje. Predstavnik trgovačke branše u opskrbi lijekovima i ortopedskim pomagalima kaže da će dobavljači bez iznimke od siječnja zaračunati povećanje PDV-a od 5 posto jer nemaju ‘lufta’ da ga sami preuzmu. Do sredine siječnja, do kada će se provesti inventure na svim maloprodajnim mjestima, vjerojatno će to učiniti i svi drugi.

Veći PDV za kruh i mlijeko i niži za usluge u restoranima poklapa se i s početkom fiskalizacije. Uvid u kompletan promet u kafićima i na svim drugim prodajnim mjestima koji posluju s gotovinom bit će glavni prostor za dodatno punjenje proračuna na kojemu će Vlada iduće godine inzistirati. Smanjenje PDV-a na usluge u turizmu i ugostiteljstvu sa 25 na 10 posto uzet će državnom proračunu oko 650 milijuna kuna, a u Ministarstvu financija nadaju se da će taj minus namaknuti uspostavom fiskalnih veza između prodajnih mjesta i Porezne uprave.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 85

OB
-obrisani-
22:16 21.12.2012.

Mravac misli da je socijalizam bolji od kapitalizma. Iako je to isto s...e, drugo pakovanje. Ne shvaća da je problem u ljudima!

MR
mravac8
22:18 21.12.2012.

D.Š. Naravno da je problem u ljudima. Ne može onaj tko je do jučer bio kmet preko noći, revolucijom, postati upravljač poduzeća.

OB
-obrisani-
21:38 21.12.2012.

Pošten političar je onaj koji, kad je kupljen, ostaje kupljen