Hrvatska i Rusija nastavile su u subotu pojačanu dinamiku bilateralnih odnosa sastankom ministara vanjskih poslova Marije Pejčinović Burić i Sergeja Lavrova na marginama konferencije o sigurnosti u Muenchenu.
Prošle je godine bilo nekoliko susreta na ministarskoj i parlamentarnoj razini, a vrhunac je bio sastanak predsjednice Kolinde Grabar-Kitarović s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom u Sočiju.
"Neke rezultate te malo jače suradnje već vidimo, prošle su godine porasli i izvoz i uvoz, a broj (ruskih) turista je 15 posto veći", izjavila je novinarima Pejčinović Burić.
Rusija je također pomogla da se postigne dogovor o plinofikaciji rafinerije u Bosanskom Brodu u ruskom vlasništvu koja godinama onečišćuje zrak u Slavonskom Brodu s hrvatske strane Save.
Pejčinović Burić s Lavrovom nije konkretno razgovarala o interesu državne naftne kompanije Rosnjeft za kupnju INA-e, ali je istaknula da je Moskva zainteresirana snažnije sudjelovati u hrvatskom energetskom sektoru.
"Uz činjenicu da je Hrvatska članica NATO-a i EU-a i da jasno stoji na pozicijama zemalja članica, mislimo da za odnose s velikim državama kao što je Rusija uvijek treba imati mjesta", rekla je šefica hrvatske diplomacije.
Rusija je vrlo važan faktor u brojnim dijelovima svijeta, dodala je posebno ističući ulogu Moskve u jugoistočnoj Europi i u BiH te suradnju u borbi protiv terorizma.
Hrvatska ministrica susrela se i sa zamjenikom američkog ministra energetike s kojim je razgovarala o planiranom LNG terminalu na Krku, važnom za opskrbu plinom Hrvatske i Europe i smanjenje ovisnosti o uvozu ruskih energenata.
"Postoji interes SAD-a da pomogne ne samo Hrvatskoj, nego i drugim državama koje bi bile uključene u taj projekt", rekla je Pejčinović Burić.
Na sastanku s političkim direktorom u izraelskom ministarstvu vanjskih poslova potvrđen je veliki napredak u odnosima dviju država koji se kreću prema "strateškom partnerstvu" u vojnoj industriji i poljoprivredi, rekla je ministrica i dodala da bi premijer Benjamin Netanyahu tijekom godine mogao posjetiti Hrvatsku.
Na marginama konferencije, koja završava u nedjelju, Pejčinović Burić se sastala i s ministrima vanjskih poslova Njemačke, Italije i jugoistočne Europe.
hrvatski energetskj sektor ako niste znali uskoro ce biti u rukama stranaca i to podpuno kao i bankarski sektor.... skoro 1/2 elektricne struje uvozimo kao sve ostalo... vlasnici ine su zna se...svaka proizvodnja u hrvatskoj ce biti unistena... hrvati ce uskoro biti zaposleni kao kuhari konobari i druga tegleca radna snaga ako budu slusali vas ekavku i ostale uhljebe i lose sluge dobrih gospodara..