POSTIGNUT SPORAZUM

Pekinšku deklaraciju potpisalo 14 zavađenih palestinskih frakcija: Kinezi uspjeli nemoguće – pomirili Fatah i Hamas

Foto: Pedro PARDO/REUTERS
Signing of the "Beijing declaration" at the Diaoyutai State Guesthouse in Beijing
Foto: Pedro PARDO/REUTERS
Signing of the "Beijing declaration" at the Diaoyutai State Guesthouse in Beijing
Foto: Pedro PARDO/REUTERS
Signing of the "Beijing declaration" at the Diaoyutai State Guesthouse in Beijing
Foto: Pedro PARDO/REUTERS
Signing of the "Beijing declaration" at the Diaoyutai State Guesthouse in Beijing
24.07.2024.
u 09:35
Jedna od glavnih prepreka za postizanje sporazuma o prekidu vatre između Hamasa i Izraela je tko će upravljati Pojasom Gaze nakon završetka rata. Na pitanje je li potpisivanje sporazuma između palestinskih frakcija u Pekingu otklonilo tu prepreku, vrlo brzo ćemo dobiti odgovor. Naime, danima se na horizontu nazire dogovor o razmjeni talaca i zarobljenika te skorom stupanju na snagu primirja u opkoljenom Pojasu Gaze
Pogledaj originalni članak

Različite palestinske frakcije pristale su stati na kraj svojim podjelama i ojačati palestinsko jedinstvo te su jučer u Kini potpisivale Pekinšku deklaraciju. Pokret Fatah kaže da je Hamas sazrio u svojim razmišljanjima o palestinskom jedinstvu te je 14 različitih palestinskih frakcija, uključujući vođe suparničkih skupina Fatah i Hamas, potpisalo Pekinšku deklaraciju. Deklaracija je potpisana na završnoj ceremoniji sastanaka o pomirenju između palestinskih frakcija održanih u Pekingu od 21. do 23. srpnja. Kineski ministar vanjskih poslova Wang Yi poručio je da je najvažnija točka dogovor o formiranju privremene vlade nacionalnog pomirenja o upravljanju Gazom nakon rata.

Suparničke frakcije Hamas i Fatah sastale su se u Kini u travnju radi razgovora o pomirenju kako bi se okončali 17 godina dugi sporovi, neprijateljstva i oružani sukobi. Napori arapskih zemalja predvođenih Egiptom, koji se vode od 2007., dosad nisu uspjeli okončati sporove oko podjele vlasti između Hamasa, koji upravlja Gazom, i pokreta Fatah, koji vodi Mahmoud Abbas, predsjednik Palestinske samouprave.

Potpisivanje sporazuma uz pokroviteljstvo Kine, dokaz je da je Peking postao moćan igrač na Bliskom istoku jer je uspio nagovoriti sve različite palestinske frakcije na jedinstvo. To nije pošlo za rukom ruskom predsjedniku Vladimiru Putinu koji je organizirao prošle veljače u Moskvi sličan sastanak dviju strana, koji se dotakao pitanja formiranja vlade palestinskog jedinstva i obnove Gaze, no na njemu nije postignut velik napredak pa je kasnije formirana nova vlada koja je propala. Tijekom proteklih godina, odnos između dva palestinska pokreta svjedočio je mnogim prijeporima i pokušajima pomirenja, u posredovanja Egipta, Dohe i drugih arapskih strana, ali sve bez uspjeha i sva ta mirenja i dogovori nisu uklonili sve razlike između dviju strana.

Podsjetimo, Kina je bila posrednik i između Irana i Saudijske Arabije, dva najveća regionalna neprijatelja te ih uspjela pomiriti i te su zemlje ponovno uspostavile diplomatske odnose nakon punih deset godina.

POVEZANI ČLANCI:

Jedan od čelnika Hamasa Moussa Abu Marzouk rekao je da je pokret danas potpisao sporazum o nacionalnom jedinstvu, smatrajući da je kraj putovanja "nacionalno jedinstvo". Isto tako, i glasnogovornik pokreta Fatah Abdel Fattah Dawla objasnio je da pokret zapravo želi okrenuti crnu stranicu podjela u povijesti Palestine. Dodao je da palestinska podjela još nije okončana, ali frakcije poduzimaju ozbiljne korake. Također je naglasio da je sada prioritet zaustaviti rat u Gazi, a onda o tome raspravljati sljedeći dan. Otkrio je i da postoji razlika u mišljenjima s Hamasom oko rezolucija o međunarodnom legitimitetu, istaknuvši da se pokret Fatah slaže s Hamasom oko općih okvira međunarodnih rezolucija, ali se s njima razilazi u formulacijama, ali da je pokret Hamas sazrio u svom razmišljanju prema palestinskom jedinstvu. Istaknuo je da su se frakcije složile formirati vladu koja uključuje Zapadnu obalu i Pojas Gaze te naglasio da nakon potpisivanja sporazuma u Kini postoji "oprezni optimizam", istaknuvši da su okolnosti danas usmjerene na pritisak da se zaustavi rat u opkoljenoj Gazi.

Jedna od glavnih prepreka za postizanje sporazuma o prekidu vatre između Hamasa i Izraela je tko će upravljati Pojasom Gaze nakon završetka rata. Na pitanje je li potpisivanje sporazuma između palestinskih frakcija u Pekingu otklonilo tu prepreku, vrlo brzo ćemo dobiti odgovor. Naime, danima se na horizontu nazire dogovor o razmjeni talaca i zarobljenika te skorom stupanju na snagu primirja u opkoljenom Pojasu Gaze.

Izraelski premijer Benjamin Netanyahu u Washingtonu se jučer sastao s obiteljima nekih zatočenika u Pojasu Gaze, koji je pod opsadom više od devet mjeseci i najavio njihovo skoro oslobađanje. Izraelski ministar obrane Yoav Galant sastao se s čelnicima sigurnosnih službi kako bi formulirali jasan stav prema kojem bi se izraelska vojska mogla u potpunosti povući iz Pojasa Gaze, uključujući sjeverni Pojas Gaze i osovinu Philadelphia, za razdoblje od šest tjedana, u okviru dogovora o razmjeni izraelskih talaca za palestinske zatvorenike. Isto tako, Galant se sastao sa šefovima glavnog stožera tajnih službi, Mossada i Shin Beta. Konačna odluka o razmjeni zatočenih i primirju sada je u rukama izraelskog premijera Benjamina Netanyahua.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

SE
Serengeti
11:57 24.07.2024.

SAD-u i Izraelu je pasao posvađani Hamas i Fatah. Mogli su u Palestini raditi što su htjeli. Sad se situacija mijenja.