Jesam li bio ili nisam, to je najmanje važno – rekao nam je stožerni general Petar Stipetić, bivši načelnik Generalnog stožera Hrvatske vojske, kada smo ga u telefonskom razgovoru pitali zašto nije bio na obilježavanju predaje 21. korpusa vojske tzv. RKS u Gornjem Viduševcu pokraj Gline. Naime, kako nam je rekao, do generala Stipetića nije došla pozivnica za proslavu koju organizira Grad Glina, a saznali smo da je to zato što su pozivnice iz grada Gline, koji organizira proslavu, poslane 1. kolovoza, a Stipetić je s obitelji 1. kolovoza napustio svoju kućnu adresu, tako da pozivnica poslana poštom do njega nije mogla stići.
“Ma riječ je o nesporazumu”
– Generalu Stipetiću poslali smo pozivnicu i za proslavu Dana Gline jer je počasni građanin Gline, kao i za predaju korpusa. A kad smo pokušavali dobiti od njega potvrdu dolaska, nismo ga mogli dobiti ni na telefon ni na mobitel – rekao nam je gradonačelnik Gline Stjepan Kostanjević (HDZ) koji tvrdi da ga je i osobno zvao, ali bez uspjeha.
– Ne znam, možda je bio nesporazum, nemamo razlog ne zvati ga jer je zaslužan i za oslobođenje Gline i za predaju u G. Viduševcu – dodaje Kostanjević.
I general Petar Stipetić vjeruje da je riječ o nesporazumu. Naime, on s gradom Glinom ima odlične odnose, čest je gost na proslavi Dana grada, a 2012. Glinjani su upravo njega, kao prvog u RH, proglasili i svojim počasnim građaninom.
– Vjerujem da će meni moji Glinjani oprostiti ako je bio nesporazum. Nisam ni mislio da me nisu zvali i slali pozivnicu. No, imam mobitel pokraj sebe uvijek, ali me nitko nije zvao. No, vjerujem da će moj odličan odnos s Glinom ostati i nakon ovoga kao što je bio prije – rekao nam je Petar Stipetić, koji se i nama odmah javio unatoč nepoznatom mu broju mobitela.
Predaja jedini mogući potez
Inače, general Petar Stipetić je svake godine na obilježavanju u Glini ponavljao kako se Oluja mora slaviti ne samo u Kninu nego i u drugim gradovima i mjestima Hrvatske.
– Knin je bio administrativno sjedište tzv. RSK, to stoji, no i Sisak, Zadar, Karlovac i brojni drugi su zaslužni za Oluju. Na Banovini je bilo najviše naših žrtava i tu je vojska tzv. RSK i kapitulirala. Tu bi država trebala centralnu proslavu Oluje također organizirati. To bi mi bilo prihvatljivije nego da svake godine idemo u Knin Thompsona slušati – kazuje Stipetić za kojeg predaja 21. korpusa 8. kolovoza 1995. znači kraj Oluje i kapitulaciju tzv. RSK.
– Oni su bili okruženi. Imali su izbor ili da ih sve smlatimo ili da dignu ruke. Predaja je bila jedini mogući pametni potez Bulata i to mu ne zamjeram. Tako je sačuvao i svoju i glave svojih vojnika, ali i hrvatske glave jer bi bilo puno žrtava da je borba nastavljena – zaključuje general Petar Stipetić.
Jedan članak koji piše da je jedan naš iskusni general,nečijom greškom ili namjerom ,neznamo,"zaobiđen"i eto ti mojih kolega komentatora sa drvljem i kamenjem.Svi znaju sve svi su vojni stratezi,svi su bili na istom mjestu,jednom rječju i uvjek su oni drugi krivi za sve.Tako nećemo gospodo daleko.nemojmo se uzajmno kontrirat,prepirati,ako je greška ili namjera svejedno to treba ispraviti i ići dalje.