PETICIJA

Peticija Vladi zbog radioaktivnog otpada

Foto: Pixsell
Peticija Vladi zbog radioaktivnog otpada
17.03.2011.
u 12:35
Peticiju je preko interneta potpisalo 11.000 građana, uz još 700 potpisa koje su građani osobno dali. V. Toth, supredsjednica Zelene akcije i gradska vijećnica, tvrdi da Vlada obmanjuje i hrvatske građane i EU
Pogledaj originalni članak

Prosvjed javnosti protiv odlaganja radioaktivnog otpada u sklopu Instituta Ruđera Boškovića u Zagrebu kulminirao je predajom Vladi peticije koju je potpisalo 11.700 građana. U peticiji se traži da Vlada odustane od namjere da privremeno smjesti sve istrošene radioaktivne instrumente i materijale nastale u Hrvatskoj u Institutu Ruđera Boškovića, koji se nalazi u gusto naseljenoj stambenoj zoni, u središtu glavnog grada Hrvatske. Zeleni ističu da se ne radi samo o zdravstvenom ili ekološkom problemu, nego i o sigurnosnom problemu cijele države, jer za opasne materije nije osigurana dovoljna kontrola, a na sve njihove apele nitko iz Vlade nije se očitovao.

Od Vlade se traži da obavi sva potrebna istraživanja i pronađe lokaciju na kojoj će biti sagrađeno sigurno i trajno odlagalište rađeno prema standardima EU: nenaseljeno mjesto, seizmički stabilno i hidrološki nepropusno (na glini ili granitu).

Vlasta Toth, gradska vijećnica i supredsjednica Zelene akcije, istaknula je da je Vlada obmanula ne samo hrvatsku javnost nego i Europsku uniju, jer su tvrdili da su na zadovoljavajući način riješili odlaganje radioaktivnog otpada, što je bio preduvjet za zatvaranje Poglavlja 15, u kojem se radilo o energetici, ali je umjesto zadovoljavajućeg rješenja za odlaganje otpada određen – institut usred Zagreba. Odluka o odlagalištu na IRB-u donesena je na tajnoj sjednici Vlade i Zeleni kažu da za njezine detalje ne bi mogli ni znati da zapisnik nisu dobili od SDP-ove saborske zastupnice Mirele Holy.

Pored radioaktivnog otpada, upitno je i odlaganje nuklearnog otpada iz NE Krško, napomenula je Toth, ali to je posebno pitanje. Toth pita i zašto od toliko zaposlenih u Ministarstvu zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva, koji svi primaju plaću da bi se bavili takvom problematikom, već dugi niz godina nitko nije našao nikakvo zadovoljavajuće rješenje za problem radioaktivnog otpada. Ekološki aktivist ing. Radenko Orašanin na to se nadovezao napomenom da je odavno predviđeno mjesto za odlaganje radioaktivnog otpada koje odgovara zahtjevima, iza Gline, ali da svaki put prije nego što to dođe na red uslijede izbori te svi političari, da bi dobili glasove, obećaju stanovništvu da se kod njih neće odlagati taj otpad, a gdje će se odlagati, nikoga nije briga te je rješenjem proglašen – Institut Ruđera Boškovića usred Zagreba.

Vlasta Toth dodala je da će se Zelena akcija, u slučaju da od Vlade ne dobije zadovoljavajući odgovor, morati obratiti europskim institucijama u Strasbourgu. To će, kaže, učiniti nerado jer ne vole svoju državu tužakati Europljanima, ali ako pred tako ozbiljnim problemom Vlada i dalje bude zatvarala oči i pravila se da ne postoji, bit će primorani na takav potez.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.