- Budućnost je u proizvodnji hrane, a na našim poljima prije svega povrća ili voća, a ne žitarica. I to ne na način da se prodaje u rujnu po kunu, kad svi imaju određeni artikl, nego da se čuva u skladištu dok cijena ne poraste na npr. 4 kune. Tlo nam je dobro, aluvijalno, s dovoljno vode - tvrdi Vladimir Kurečić, načelnik Petrijanca pored Varaždina. Petrijančani traže pola milijuna kuna za opremanje logističkog centra na prostoru bivše poljoprivredne zadruge u središtu naselja. Projekt je gotov, a priča je krenula prije pet godina.
- Došle bi mi žene u kolovozu i molile pomoć za knjige ili patike. Rekao sam im: Pa zar se nije moglo nešto proizvesti ljeti, i djeca bi pomogla. Odvratile bi: Bez dinara smo, a i kome prodati? Tad smo počeli sa subvencijama - kaže. Općina je dala sjetveni materijal za krastavce i papriku, a vratili bi kad prodaju. Besplatno su im pružili i obradu tla, kupuju im i postavljaju folije te kapljično navodnjavanje. Daju im i češnjak pa vrate sadni materijal od uroda...
Odnosi s Kalnikom
Prebrodili su i \"nategnute\" odnose s Kalnikom, koji se obvezao preuzimati krastavce i papriku, ali je \"štekalo\", pa su se snalazili po Slavoniji i lancima.
- Vjerujem da će ove godine ispoštovati ugovor - kaže Kurečić te pojašnjava ideju novog centra. Uzgajivače je poveo u okolicu Padove gdje su vidjeli sustav seljačkih veletržnica, koje od njih otkupljuju, preuzmu rizik plasmana te im kroz dva tjedna plate preuzeto.
- Naš centar imat će punkt za predaju robe. Služit će i za povoljniju nabavu većih količina repromaterijala te savjete agronoma - kaže. Planiraju sagraditi još jedno skladište i nabaviti ULO-hladnjaču - baš za držanje robe dok ne poraste cijena. Prilika je to za zajednički nastup malih proizvođača (spominje i OPG-e s jagodama, malinama i kupinama), kako bi se lakše pregovaralo s lancima. Osnovno je pitanje tko bi na toj \"veletržnici\" preuzeo rizik plasmana. Prvo će \"potegnuti\" općina, no razmišljaju i o d.d.-u, d.o.o.-u ili zadrugi u koji bi se uključili svi.
Čekaju još stotinjak ljudi
U sustavu subvencija ih je 30-ak, no smatra se da ima potencijala za njih 150-ak. Osnovni će problem biti kako pridobiti ljude na neku vrstu zadružnog djelovanja, kompromitiranog u novijoj prošlosti i uvjeriti ih da, bez obzira na sve, bez zajedničkog nastupa ne mogu postići mnogo.