JEDINI TAKAV

Petrova gora prvi međunarodni park tamnog neba u Hrvatskoj

Foto: Paul Zinken/DPA/PIXSELL
Petrova gora prvi međunarodni park tamnog neba u Hrvatskoj
20.06.2019.
u 22:28
Međunarodni park tamnog neba na području značajnog krajobraza Petrova gora i Biljeg prostire se kroz Karlovačku i Sisačko-moslavačku županiju i kroz općine Vojnić, Gvozd i Topusko.
Pogledaj originalni članak

Petrova gora proglašena je prvim međunarodnim parkom tamnog neba u Hrvatskoj, područjem s iznimno tamnim nebom prepunim zvijezda, izvijestio je u četvrtak Hrvatski astronomski savez.  

Oznaka međunarodnog parka tamnog neba dodjeljuje se zaštićenim područjima prirode koji imaju iznimno tamno nebo prepuno zvijezda te provode programe popularizacije astronomije, edukaciju javnosti o problematici svjetlosnog onečišćenja te promociju i program očuvanja noćnog neba za sadašnje i buduće naraštaje.

Prema kriterijima Međunarodne udruge za tamno nebo, Petrova gora je postala prvi i jedini takav park u Hrvatskoj i 16. u takvih parkova u Europi.

Riječ je o jedinstvenom načinu promocije zaštite noćnog neba na svijetu, a time ujedno i posebno priznanje zaštićenom krajobrazu kojim se dobiva dodatna vrijednost i atraktivnost ne samo u smislu zaštite prirode, već i u turističkoj ponudi.

Međunarodni park tamnog neba na području značajnog krajobraza Petrova gora i Biljeg prostire se kroz Karlovačku i Sisačko-moslavačku županiju i kroz općine Vojnić, Gvozd i Topusko.

Značajnim krajobrazom upravljaju Javna ustanova "Natura Viva" za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode na području Karlovačke županije, Javna ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Sisačko-moslavačke županije te Hrvatske šume kao pravna osoba koja gospodari šumama i šumskim zemljištem u vlasništvu RH na tom području.

Pokretač i nositelj procesa prijave značajnog krajobraza Međunarodnim parkom tamnog neba je Astronomsko društvo Beskraj iz Zagreba u kojemu se nadaju da će proglašenje parka tamnog neba osvijestiti važnost očuvanja tamnog neba ne samo kao turističkog potencijala, već i zbog zaštite ljudskog zdravlja i cijelog ekosustava koji je tijekom stotina milijuna godina evoluirao uz prirodnu izmjenu dana i noći.

Od 15 međunarodnih parkova tamnog neba koji se nalaze u Europi tri ih je u Mađarskoj, po dva se nalaze u Engleskoj, Nizozemska, Njemačkoj i Škotskoj dok se u Danskoj, Španjolskoj, Irskoj i Walsu nalazi po jedan park.

Procjenjuje se da više od 80 posto stanovništva Europe više ne može vidjeti Mliječni put iz svog mjesta boravišta, a Hrvatska je po znanstvenom časopisu Nature jedna od država s najvećim rastom svjetlosnog onečišćenja u Europi.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

Avatar nekakav
nekakav
07:56 21.06.2019.

a da se 'javna rasvjeta' jednostavno ugasi nakon npr. 22.00 sata navečer? u vrijeme kad svi voze aute i motore, kad svi imaju svjetla, nitko ne hoda pješice, imati javnu rasvjetu je razbacivanje energije i javnog novca. skoro 5% ukupno utrošene energije u rh odlazi na javnu rasvjetu. 5 posto.... kad spavate baš vam je jako bitno dal u ulici ima svjetla ili nije. aha, lopovi... pa kad malo bolje pogledate, glavnina zločina je po danu, usred bijela dana se krade najviše, čak ni lopovi ne preferiraju noć, tada i oni spavaju. najveće izvlačenje novca je po danu. a fizički napadi.. bilo svjetlo ili ne, napada ima. zašto nema tamnog neba iznad zagreba...