10 GODINA ČLANSTVA

Picula: Da Hrvatska nije ušla u EU 2013., teško da bi to učinila kasnije

Foto: Grgo Jelavic/PIXSELL
Dubrovnik: Otvaranje dvodnevne konferencije o deset godina članstva Hrvatske u EU.
Foto: Grgo Jelavic/PIXSELL
Dubrovnik: Otvaranje dvodnevne konferencije o deset godina članstva Hrvatske u EU.
Foto: Grgo Jelavic/PIXSELL
Dubrovnik: Otvaranje dvodnevne konferencije o deset godina članstva Hrvatske u EU.
VL
Autor
hina
08.06.2023.
u 21:15
Picula je na otvaranju konferencije „Europska Hrvatska: retrospektiva i prospektiva“, kojoj je i organizator, rekao kako je konferencija podsjetnik da je proteklih deset godina bilo povijesno razdoblje za EU te da se Hrvatska i EU 2023. godine itekako razlikuju od vremena iz 2013.
Pogledaj originalni članak

Europska unija Hrvatskoj predstavlja povijesno važan okvir za demokratski razvoj i gospodarski rast, rekao je u četvrtak u Dubrovniku zastupnik u Europskom parlamentu Tonino Picula otvarajući dvodnevnu međunarodnu konferenciju povodom deset godina članstva RH u EU. „Hrvatskoj EU predstavlja povijesno važan okvir za demokratski razvoj i gospodarski rast. Mnoge smo mogućnosti iskoristili, ali ne sve i ne u potpunosti. U konačnici sve ovisi o samoj Hrvatskoj. Ne trebamo se pitati kako živimo u EU, već kako živimo u Republici Hrvatskoj kao članici EU“, poručio je Picula.

Picula je na otvaranju konferencije „Europska Hrvatska: retrospektiva i prospektiva“, kojoj je i organizator, rekao kako je konferencija podsjetnik da je proteklih deset godina bilo povijesno razdoblje za EU te da se Hrvatska i EU 2023. godine itekako razlikuju od vremena iz 2013. 

Picula, koji je izvjestitelj EP za novu politiku proširenja i predsjednik radne skupine za zapadni Balkan u Odboru za vanjsku politiku, na uvodnom je panelu „Retrospektiva 10 godina RH i EU: Možemo li bolje?“ istaknuo kako je Hrvatska u deset godina uspjela napraviti preinake koje su drugim članicama još uvijek nedostižne. „Da nismo u EU ušli 1. srpnja 2013. godine, teško da bismo ušli pola godine ili godinu kasnije. Lako je moguće da bi se sve odužilo i danas bismo bili u posve drukčijoj povijesnoj situaciji, zajedno s onima koji nažalost danas muku muče s osnovnim postavkama tranzicije“, rekao je Picula.

POVEZANI ČLANCI:


 

Bivši veleposlanik EU u Hrvatskoj Paul L. Vandoren izjavio je kako se u deset godina Hrvatska jako dobro integrirala u EU i danas je normalna članica. „Hrvatska je uspjela. I slažem se da bi se sve razvuklo. Pregovori su bili dugi, ponekad i bolni, ali smo imali usku suradnju i posao je obavljen. Najveći je uspjeh pristup schengenskom prostoru i euro zoni“, rekao je Vandoren.

Stanišev: Impresivnih hrvatskih deset godina članstva

Potpredsjednik Odbora za vanjske poslove EP Sergej Stanišev istaknuo je kako je Hrvatska impresivno odradila svoj posao u proteklom desetljeću. „Prvi razlog je uspostava jasnih nacionalnih prioriteta. Kad ste postali članica EU, jasno ste znali da želite doći do kraja procesa, članstva u euro zoni i schengenskom prostoru. Drugi razlog je širi nacionalni konsenzus u tim ključnim prioritetima, a treći je naravno naporan rad“, naveo je Stanišev.

Hrvatska konzultantica za fondove EU Ariana Vela istaknula je kako je nakon ulaska u EU alokacija bila znatno veća od raspoloživih sredstava, sustav upravljanja je prenesen na RH, a trebalo je i strateški promišljati što s raspoloživim sredstvima. „Naučili smo ugovarati, pomakli se sa začelja i trenutno smo treći u EU. Relativno smo dobri. U provedbi i potrošnji ugovorenih sredstava situacija nije toliko idealna. I dalje smo izuzetno birokratizirani, a znanje o javnoj nabavi je još uvijek nedovoljno da bi se izbjegle nepravilnosti i financijske korekcije“, rekla je Vela.

Profesor na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu Mirko Bilandžić istaknuo je kako je Hrvatska ušla u EU koja nije bila unija, već ekonomska zajednica, u sasvim drukčijoj sigurnosnoj situaciji nego danas. „Sigurnosni mehanizmi još nisu bili izgrađeni. Na sve sigurnosne izazove EU je odgovarala reaktivno, sve do prošle godine. Ulazak RH u EU i NATO je proces završetka jačanja hrvatske sigurnosti“, rekao je Bilandžić. U petak su na programu još četiri panela: „Zelena budućnost Europe: između ambicija i stvarnosti“, „Na granicama Europe: treba li nam nova strategija proširenja?“, „Hrvatski soft power: od slučajnosti do sustavnosti“ i „Europa za građane – građani za Europu“.

>> VIDEO Plenković: Važno je da se do 30. rujna donese zakon o izbornim jedinicama

JAMES GANDOLFINI

Bivša supruga je pomahnitala nakon razvoda! Nabrajala starlete s kojima ju je varao i seksualne devijacije u kojima je uživao

Sit javnog pranja prljava obiteljskog rublja, Gandolfini je samo kratko komentirao da u njenim navodima nema istine te da su braku presudili psihički problemi s kojima se odbijala suočiti. Ljubavnu sreću pronašao je u zagrljaju bivše manekenke Deborah Lin. Vjenčali su se u ljeto 2008. u njezinu rodnom Honoluluu, a kum im je bio glumčev sin. Nakon što su postali ponosni roditelji djevojčice Liliane Ruth, činilo se kako su se Gandolfiniju sve kockice posložile. Sudbina je, međutim, za njega imala drukčiji plan.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 3

ST
StariSokol
09:38 09.06.2023.

Da se išlo po gospodinu Piculi Hrvatska nikada ne bi bila u EU. U to vrijeme Josipović postaje precednik Hrvatske. SDP protiv ulaska Hrvatske u EU.Jadranka Kosor HDZ je premijerka a svaki dan su pod njezinim prozorom marširale horde i uzvikivale "Jaca odlazi". Klanjam se do poda i zahvaljujem gospođi Kosor što je bila toliko ustrajna i uvela Hrvatsku u EU.

SL
slavenZadravec
22:15 08.06.2023.

Mogli smo ući u EU još u prvoj polovici devedesetih, prije Češke, Mađarske ... i iskoristiti sve prednosti toga. Na žalost, i Milošević i Tuđman su se usprotivili jer bi to ugrozilo njihovu vlast i agende. Ipak i 2013 je solidan uspjeh, najveći od kada je Hrvatska posebna, suverena država.