- Prije svega, dobro je da je ovoga puta američkog predsjednika vrlo jasno izabrao američki narod i da se nisu ostvarile prognoze da će nakon dugog pravnog postupanja američkog predsjednika ili predsjednicu izabrati Vrhovni sud. Dakle, pobjeda Donalda Trumpa dogodila se na biralištima, s uvjerljivom većinom, a čini se da će imati i druge poluge vlasti u svojim rukama, jer kako sada stvari stoje, republikanci su preuzeli senat i imaju dobre izglede da potvrde većinu u zastupničkom domu - započinje hrvatski europarlamentarac Tonino Picula koji je u Bruxsellesu razgovarao s našim novinarom Tomislavom Krasnecom.
Još 2016. godine, kada je Trump prvi put izabran, za njega je, podsjeća, vrijedila pretpostavka kako se radi o transformacijskom predsjedniku, koji će doista utjecati na kompletan sustav.
- On je u kampanji, i onda i sada, najavljivao vrlo važne poteze koji u mnogome odskaču od mainstreama kojim su se ravnali američki predsjednici, neovisno jesu li bili republikanci ili demokrati. Sada on dolazi na vlast, čini mi se, daleko spremniji i mislim da možemo od njega očekivati da će suverenije vladati samom tehnikom upravljanja, a što se tiče sadržaja, koliko će on biti u stanju to i realizirati, pokazat će se vrlo brzo - dodaje Picula.
Što se tiče Ukrajine i Trumpovih najava kako će okončati rat u toj zemlji za 24 saza, Picula smatra kako će Trump nakon izbora nastupati smirenije jer mu limiti tranzicijskog postupanja ne dopuštaju da koristi predsjedničke ovlasti u punom sadržaju, odnosno onako kako će to biti nakon inauguracije.
- Čini mi se da će se i drugi akteri na svjetskoj sceni morati prilagođavati novoj situaciji. Siguran sam da su u Kijevu osobito napeto čekali rezultate izbora i sad ćemo vidjeti kakve će biti reakcije s onih žarišta gdje se očekuje intervencija američkog predsjednika - kaže Picula.
VEZANI ČLANCI:
Na upit kako će Trumpov drugi mandat utjecati na naše najbliže susjedstvo, Picula odgovara kako će sigurno ostaviti traga.
- Podsjetit ću kako je Trump pred kraj svog prvog mandata zaista imao određene planove za Zapadni Balkan, on je također pokušao sklopiti jednu vrstu povijesnog aranžmana između Beograda i Prištine. Tada, za razliku od današnjih vremena, EU je ipak imala jakog lidera koji se suprotstavio tom planu, a bila je riječ o Angeli Merkel. Hoće li on nastaviti gdje je stao i poslati istu ekipu na Zapadni Balkan, vidjet ćemo, ali već po prvim reakcijama Viktora Orbana i Aleksandra Vučića vidimo da se oni nadaju da će nastaviti tamo gdje su stali - govori Picula.
Je li to opasno za mir i stabilnost na Balkanu?
- Uvjerenja sam da su mir i stabilnost i neka europska perspektiva Zapadnog Balkana mogući jedino u sinergiji između Bruxellesa i Washingtona, dakle potrebno je dvoje. S Trumpom smo često bili u raskoraku i njegovi potezi često nisu doprinosili europskoj perspektivi Zapadnog Balkana. Trumpov prijezir prema multilateralnim organizacijama je opće poznat. Treba zadržati određeni oprez, ali to je i poziv Europskoj uniji da bude uvjerljivija na Zapadnom Balkanu - ističe Picula.
Što se Hrvatske tiče, Picula kaže kako Amerika graniči sa svim ostalim država na svijetu, ne zemljopisno, nego svojim utjecajem.
- Amerika je prevažna zemlja da Hrvatska ne bi vodila računa o odnosima s Washingtonom. U kojoj mjeri će ih ona razviti i nastaviti dobar hod koji smo imali posljednjih godina s Washingtonom, ovisi i o Hrvatskoj, ali i o procjeni stratega u Washingtonu koliko se mogu osloniti na Hrvatsku u zadovoljavanju američkih interesa na Zapadnom Balkanu - zaključuje Tonino Picula.
>>FOTO Karijera mu je krenula uz 'tatin poguranac', zarađivao milijarde i doživio bankrote: Dječak plavih očiju opet želi biti prvi čovjek SAD-a>>