HRVATSKI SABOR

Pijanim vozačima dozvola nakon liječenja

18.05.2002.
u 00:00
* Zastupnici za rigorozno kažnjavanje pijanih i drogiranih vozača, ali protiv drastičnih kazni za krivo parkiranje i nevezanje
Pogledaj originalni članak

Hrvatski sabor donio je jučer izmjene Zakona o kaznenom postupku kojima se želi ubrzati sudski postupak, odnosno spriječiti odugovlačenje kaznenog postupka i makinacije s tim u vezi. Suci će u roku 30 dana morati napisati i otpremiti presudu, a sud može odrediti primjenu elektroničkog ili video nadzora za trajanja kućnog pritvora na svim otvorima stana ili drugog prostora u kojem osumnjičenik boravi. Izmjene će u primjenu 1. siječnja 2003., a istražni suci moći će u istražnoj fazi postupka sami izricati kazne ako obje strane u postupku žele nagodbu, te ako predviđena kazna nije veća od 10 godina. U slučaju sumnje da okrivljenik namjerno izbjegava suđenje, sudske će se rasprave moći voditi i bez njegove prisutnosti. Utvrdi li se da okrivljenik i njegov branitelj namjerno odugovlače postupak, sudac može odlučiti dodijeliti mu branitelja po službenoj dužnosti.

Samo povećanjem represije, odnosno oštrim kaznama, neće se povećati sigurnost u prometu i smanjiti broj prometnih nesreća. Čulo se to tijekom rasprave o izmjenama zakona o sigurnosti cestovnog prometa u prvom čitanju, pri čemu su zastupnici isticali kako je potrebno poboljšati stanje naših cesta, ali i mnogo više raditi na odgoju i obrazovanju mladih, odnosno podizanju opće prometne kulture. I dok su kritizirali prijedloge da se drastično povećaju kazne za nepropisno parkiranje, nenošenje vozačke dozvole ili nevezanje, zastupnici su jednoglasno tražili rigorozno kažnjavanje alkoholiziranih ili drogiranih vozača. Viktor Brož (HSLS) je predložio da se vozačima koje se više puta uhvati alkoholizirane u vožnji vozačka dozvola vrati tek nakon što prođu tečaj liječenja od alkoholizma. Esdepeovac Miroslav Korenika upozorio je da je droga čest uzrok prometnih nesreća, te da policiju treba opremiti za brzo testiranje prisutnosti droge u organizmu.

Većina zastupnika nije se složila s prijedlogom da mladi vozači do 18. godine moraju voziti uz mentora, ali su se zauzeli za bolju edukaciju mladih u autoškolama. Inače, već dan ranije u Saboru pomoćnik ministra unutarnjih poslova Josip Vresk najavio je kako će Vlada možda odustati od odredbe o mentorima, te najavio individualizaciju kazni ovisno o tome koliko tko puta ponavlja prekršaj, ali i imovini prekršitelja. Odlučno je demantirao ocjene nekih zastupnika da zakon ima naglašenu "fiskalnu svrhu" punjenja proračuna, te istaknuo da su predložene kazne čak niže od europskih. Replicirao mu je pravaš Anto Đapić koji drži da se zakonom predviđa čak zapljena automobila, "što podsjeća na prošla vremena i otimačinu imovine i ljudi". SDP-ovi zastupnici podržavali su visoke kazne uz ocjenu da one ne smiju biti socijalna kategorija. Marin Jurjević je ocijenio kako se nedisciplini vozača može doskočiti samo represijom i rigoroznim kaznama. Većina zastupnika složila se s ograničenjem uporabe ili pak s potpunom zabranom uporabe mobitela u vožnji. S tim je u vezi, međutim, Miroslav Rožić upozorio da je uporaba mobitela zabranjena, ali ne i jedenje sladoleda jer HAK u okviru svojih djelatnosti ima i prodaju sladoleda.

Pogledajte na vecernji.hr