GOSPODARSTVO Obitelj Lončarić u Reki uložila milijun kuna u klaonicu peradi, no:

Pilići se i dalje većinom kolju po podrumima

16.12.2008.
u 16:10
Pogledaj originalni članak

Ivan i Mira Lončarić prije šest godina izgradili su u Reki kraj Koprivnice klaonicu za perad, koja je otvorena uz blagoslov ljudi iz tadašnjeg Ministarstva poljoprivrede i Koprivničko-križevačke županije. Svi su ih, podsjećaju se danas, hrabrili, pomogli im da dobiju kredit od milijun kuna te obećavali posao za njih i potomke.

Pet dana mjesečno
Jer, kako su govorili, klaonica će opsluživati sve tovljače pilića s područja Koprivničko-križevačke, a i susjednih županija budući da je već tada zakon obvezivao tovljače da kolju perad u klaonicama ovog tipa, pod stalnim veterinarskim nadzorom.

Međutim, jedno su bila obećanja i slovo zakona, a drugo, navodi Ivan Lončarić, stvarnost. Naime, od tisuće peradi prodavane na gradskim tržnicama ili pak preko oglasa tek je neznatan broj prošao njihovu klaonicu kapaciteta obrade od tristo komada u jednom satu. Stoga je ona već godinama u pogonu tek pet do šest dana u mjesecu, uglavnom kad obrađuju piliće iz vlastitih tovilišta s kojima su Lončarići i ponajprije i krenuli nakon povratka s rada u Njemačkoj.

- Bilo je to više nego poslovni potez da uz vlastita tovilišta u kojima se je u pojedinim turnusima znalo naći i do 50.000 komada pilića podignemo i suvremenu klaonicu - objašnjava Mira. Međutim, kad su kola krenula nizbrdo, kaže, više nije bilo tapšanja i obećanja već su ostali prepušteni vlastitoj sudbini i otplati kredita, za što su godišnje izdvajali i po 170.000 kuna. Iako smo, dodaje Ivan, sve bliže Europskoj uniji, navike nam se očito ne mijenjaju tako da se i nadalje perad kolje po podrumima i štagljevima. Mjerodavne inspekcije tome ne mogu stati na kraj budući da još uvijek nemaju zakonske ovlasti ulaženja u seoska dvorišta i kontrolirati što se po njima radi.

Klaonica za Europu
No, otvaranjem hrvatskih granica stanje će se bitno izmijeniti, ponajprije unijeti više reda i u ovu djelatnost. Nažalost, kažu Lončarići, njihova klaonica to možda neće i dočekati. Naime, pritisnuti njenim nerentabilnim poslovanjem upravo su je stavili na prodaju, čak uz spoznaju da su po najnovijim propisima stigli nadomak ishođenja statusa izvozne klaonice za perad, kakvih je inače tek nekoliko na području cijele Hrvatske.


SIGURNOST GRAĐEVINA

Hrvatski građevinski inženjer: Zgrade izgrađene u ovom razdoblju su najkritičnije. Gradile su se bez adekvatnih projektnih obrada

"Zabrinjavajuće je da do ovog urušavanja nije došlo uslijed elementarne nepogode kao što smo imali potrese u Zagrebu i Petrinji niti obilnih oborina kao što je bio slučaj u Valenciji, Jablanici u BiH ili u Bologni. Nije bilo niti velikih oborina, snijega, niti jakog utjecaja vjetra ili temperature, a nadstrešnica se ipak urušila i izazvala veliku tragediju."

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr