Jedno do najvećih imena u povijesti špijunaže je Bletchley Park, sveto mjesto za sve obavještajce svih boja, legendarni kompleks u kojem su britanski obavještajci, među kojima je bio i Alan Turing, gradili prva elektronička računala na svijetu i razbijali šifre "Enigme", hvatajući njemačku pomorsku komunikaciju i omogućavajući lov na podmornice koje bi inače odsjekle Britaniju od saveznika.
Mladi Tolkien bio je domoljub i dragovoljno se prijavio za službu u Prvome svjetskom ratu, te kao potporučnik nazočio klanju u rovovima u Francuskoj od lipnja do listopada 1916., kad je zbog bolesti ("rovovska groznica") morao natrag u Englesku na liječenje i do kraja rata obavljao samo stožerne dužnosti. Od njegovih školskih prijatelja osim njega rat je preživio samo još jedan.
Neposredno prije Drugoga svjetskog rata J. R. R. Tolkien već je imao iza sebe objavljenog "Hobita" i bio je profesor anglosaksonskog na sveučilištu Pembroke. Kao vrsnog lingvista zvali su ga iz Bletchley Parka da pomogne u razotkrivanju šifri. Naime, njegovo ime bilo je na popisu 50 kandidata koji bi u ratu mogli biti korisni, a popis su za vladu sastavili najeminentniji profesori s Oxforda i Cambridgea.
Tolkien je prvi poziv rado prihvatio i prošao je u Londonu trodnevnu obuku u ožujku 1939. koja je uključivala osnove skandinavskih jezika i španjolskog. U njegovu dosjeu zabilježeno je da je "vrlo gorljiv" i zainteresiran da pomogne domovini u ratu koji samo što nije počeo, te je na tečaju dobio najviše ocjene.
Međutim, zbog razloga koji će dovijeka ostati nepoznati, Tolkien je i pored svoje gorljivosti odbio poziv u Bletchley Park, i pored nemale plaće (500 funti godišnje, što bi danas bilo oko 50.000 funti) koja bi dobro došla profesoru s četvero djece. Tajnu "Enigme" razbili su drugi stručnjaci, a Tolkien se posvetio profesorskom zvanju i radu na pisanju nastavka "Hobita", koji je narastao više od njegovih planova i na kraju morao biti objavljen ne u jednoj, nego u tri knjige.
"Gospodar prstenova" donio je prof. Tolkienu svjetsku slavu, a tek nedavnim otvaranjem vladinih za javnost tajnih dokumenata, nakon što je prošao zakonski rok od 70 godina, doznalo se da je zamalo dospio i u slavni Bletchley Park i bio dio tamošnje legende o "pametnjakovićima koji su dobili rat".