Pokretanje investicija bit će Čačićevo "biti ili ne biti", kako je i sam priznao najavivši da odlazi iz Vlade ne uspije li do rujna ostvariti sve što pokušava, a Večernji list doznaje da je Čačić nedavno dobio i pismo 27 zemalja EU koje se žale na lošu investicijsku klimu u Hrvatskoj i predlažu niz mjera koje bi stranim investitorima iz EU olakšale ulaganja.
Kako smo doznali od izvora u Bruxellesu, što nam je potvrdio i izvor u Ministarstvu gospodarstva u Zagrebu, pismo je poslano 30. siječnja, a uputio ga je, uime svih 27 zemalja članica, šef delegacije EU u Hrvatskoj Paul Vandoren. Iako se u pismu nabrajaju problemi koji spadaju u područje rada nekoliko raznih ministarstava, pismo je upućeno Čačiću kao prvom potpredsjedniku Vlade i ministru gospodarstva. On ga je, kako neslužbeno doznajemo, shvatio manje kao upozorenje i patroniziranje zemalja EU koje štite interese svojih kompanija u Hrvatskoj, a više kao prijateljski popis savjeta hrvatskih partnera iz EU, koji u velikoj mjeri upozoravaju na ono što je sama Milanovićeva vlada već uočila i želi riješiti kako bi povećala strana ulaganja.
Posebno tijelo
U pismu se, primjerice, predlaže da Vlada osnuje posebno državno tijelo koje bi bilo na usluzi investitorima. Umjesto da se investicije rješavaju "od slučaja do slučaja", potrebno je sustavno rješenje, piše u pismu. Čačićevo ministarstvo već je odgovorilo na taj prijedlog: upravo ovih dana u proceduru ide osnivanje Agencije za konkurentnost i investicije.
Različita tumačenja
Kako neslužbeno doznajemo, u pismu se prenose prigovori stranih investitora na nepredvidiv porezni sustav. Razina usklađenosti poreznog zakonodavstva s EU vrlo je visoka, piše u pismu, ali sustav ne funkcionira u potpunosti na konzistentan i predvidljiv način. Drugim riječima, investitori imaju dojam da se porezni propisi jedanput tumače na jedan način, a drugi put na drugi, pa mnogi ne znaju što ih čeka. Pismo preporučuje Čačiću i Vladi da naruče nezavisnu "vanjsku" studiju kvalitete sustava.
Kao velika prepreka stranim investicijama u pismu se navodi i sporo izdavanje dozvola. To je primjedba koja se najviše odnosi na Ministarstvo graditeljstva, odnosno na izdavanje dozvola za gradnju. Ali i Ministarstvo gospodarstva izdaje razne trgovinske dozvole i u posljednja dva tjedna, nakon što su primili pismo EU, riješili su, kako neslužbeno otkrivaju, oko 120 zaostalih predmeta.
AstraZeneca / konkurent Plive