Hrvatska su kućanstva prošle godine raspolagala s 41,23 milijarde eura neto dohotka, što čini 0,43 posto ukupnog dohotka kućanstava Europske unije. U godinu dana neto raspoloživi dohoci u Hrvatskoj porasli su za oko 6,5 milijardi eura, a oni, osim plaća i mirovina, uključuju i dohotke od imovine kao i sve druge dohotke koji ljudima ostanu za potrošnju kada plate poreze i mirovinske doprinose.
Hrvatska je sedma po redu država po visini neto raspoloživog dohotka kućanstava, a s manje novca raspolažu manje države kao što su Malta, Cipar i baltičke države.
VEZANI ČLANCI
Na svakih stotinu eura dohotka, Europljani su lani uštedjeli 12,7 eura, što je znatno niže nego 2021. (16,4 %) kad se zbog karantena manje trošilo, no u skladu s kretanjima koja su bila zabilježena prije pandemije. Najviše bruto stope štednje među članicama EU zabilježene su u Njemačkoj gdje na svakih stotinu eura dohotka Nijemci uštede 20 eura. Drugi su Francuzi sa stopom štednje od 17 posto, Austrijanci uštede 15 eura, Slovenci 14, a Hrvati 6,4 eura. Dvanaest članica EU zabilježilo je stope štednje ispod deset posto, među kojima su Poljska i Grčka imale negativne stope, -0,8% odnosno -4,0%, što znači da su se Poljaci i Grci dodatno zaduživali ili koristili staru štednju da bi financirali svoje izdatke.
Jeste li vi uspjeli uštedjeti? Podijelite s nama vaša iskustva u anketi i komentarima.
VIDEO Čarobni blagdanski ugođaj stigao i u Zagreb
Kolega mjesečno troši 300 eura na cigarete i pivo a ušteđevine ima 0 eura. Da je poroke pretvorio u ušteđevinu imao bi na računu više od 50 000 eura, živi s obitelji u tuđoj kući a preti mu na proljeće deložacija, nije mi ga uopće žao.... a tako živi jako puno Hrvata...