Na brežuljku u međimurskom selu Jurovčaku, u općini Sveti Martin na Muri, propadaju pelnice, neobični podrumi ukopani u stijenu od kremenog pijeska što ga je prije milijune godina donijelo Panonsko more! Majstori koji su ih prije 70-80 godina teškom mukom ukopali i do 15 metara duboko u stijenu, nisu koristili potpornje, pa te pelnice neki nazivaju i “pješčanim pećinama”. Na žalost, ostalo ih u je izvornom obliku samo desetak jer su neke vlasnici – zabetonirali.
Samo pijesak
– Pelnice su iskopali rudari koji su tehnike iz negdašnjih međimurskih ugljenokopa primijenili i u ovim stijenama. U pelnicama nema ni jedne drvene grede koja bi držala strop, a nije se koristio ni bilo koji drugi građevni materijal. Samo pijesak. Kao alat za kopanje koristio se kramp, a iskopani pijesak vozio se van u tačkama, pa je sve to trajalo jako dugo. Za jednu pelnicu trebalo je pola godine kopanja – prisjeća se Josip Ružman, čiji su otac Stjepan i brat Lovro iskopali neke od pelnica u kojima se čuvalo vino, rakija, povrće i voće, meso...
Prednost tih prostorija stalna je temperatura tijekom cijele godine. Bilo ljeto ili zima, temperatura je u njima uvijek 10 stupnjeva, a zadržava se i podjednak postotak vlage. Ni jedan kopač više nije živ pa o tehnici ponešto zna tek neki od potomaka, poput Josipa. Pelnice su danas u privatnom vlasništvu, a to je i najveća prepreka u pretvaranju te ruralne graditeljske baštine u prvorazrednu turističku atrakciju. Rudi Grula iz Turističke zajednice Međimurske županije kaže da je velika šteta što se o pelnicama malo zna.
Mogu biti kušaonice vina
– Zainteresirani smo da ih uvrstimo na turističku kartu, no sve je u rukama vlasnika i lokalne zajednice. Bilo je nekih pokušaja, no vlasnici bi nešto zidali i betonirali, a tada to više ne bi bilo to. Pelnice su prava turistička priča, vidim u njima kušaonice vina i slične sadržaje – mašta Grula.