Kada se Zagrepčanka Snježana Ćosić (25), koja boluje od opakog i rijetkog sarkoma žlijezda slinovnica, obratila Večernjem listu za pomoć, jer nakon potrošenih 700 tisuća kuna više nije imala novca za plaćanje skupih terapija u Beču, nije ni sanjala da terapiju može dobiti besplatno u Hrvatskoj. Naime, nakon Večernjakova upita HZZO je nesretnoj djevojci interventnom donacijom osigurao nastavak liječenja i terapiju za koju bi u Beču morala izdvojiti još 50 tisuća eura.
Nitko ništa ne zna
Priča o "djevojci izgubljenoj u sustavu" počela je 2009., nakon što joj je dijagnosticirana ta teška bolest od koje oboli tri posto ljudi u svijetu. Liječnici iz KBC-a Zagreb, tvrdi S. Ćosić, preporučili su joj terapiju i liječenje u inozemstvu te je uputili neka se obrati HZZO-u za troškove liječenja, zaboravivši da je spomenutu terapiju bolničko povjerenstvo moglo odobriti odmah.
– Svi su dizali ruke od mene i govorili kako je to teška i rijetka bolest i kako nemam šanse – prisjetila se S. Ćosić. Nitko joj, tvrdi, ni nakon dvije operacije žlijezda na vratu i iza uha nije želio reći kada će i kakvu kemoterapiju dobiti.
– Prošla sam 60 zračenja, a onda su me slali od liječnika do liječnika. Nitko mi nije znao ili možda želio reći koji lijek trebam i kada će se početi s kemoterapijama – otkriva djevojka i dodaje da ne želi spominjati imena liječnika jer zapravo nikada nije ni doznala tko je njezin službeni onkolog.
– Konačno su mi rekli da trebam skupi lijek topotecan koji ne postoji u Hrvatskoj i da je najbolje da na liječenje odem u Beč, a onda tražim HZZO da mi odobri troškove liječenja – prepričala je. Kako više nije mogla čekati i raspitivati se o svojim pravima, jer riječ je o agresivnom tumoru koji se dok su liječnici donosili odluku o vrsti liječenja proširio na pluća, njezina je obitelj prikupila novac i zadužila se za skupo liječenje.
– HZZO mi je tri puta odbio platiti troškove liječenja, a mi više novca nemamo – bespomoćno i sa suzama u očima rekla je S. Ćosić i dodala da samo želi šansu za život.
Kršenje procedure
Nažalost, mlada žena tada nije znala da njezin lijek postoji na listama lijekova HZZO-a te da je liječnik koji ga je preporučio zahtjev za terapiju trebao predati bolničkom povjerenstvu za lijekove.
– Lijek je registriran u Hrvatskoj i na listi je lijekova, no nije indiciran za tu vrstu tumora pa ga je pacijentici trebalo odobriti bolničko povjerenstvo – rekao je šef HZZO-a dr. Tihomir Strizrep. Naime, pojašnjava, događa se da se neki lijekovi koriste i za druge indikacije osim propisanih, pa od 2009. postoji i protokol za takve slučajeve.
– Liječnik koji preporuči lijek za koji postoji studija da se koristi i u liječenju druge bolesti, treba zahtjev predati na bolničko povjerenstvo koje onda lijek odobri – istaknuo je Strzrep. Uputiti pacijenticu da samostalno organizira liječenje i od HZZO-a traži troškove, a da slučaj nije ni bio na bolničkom povjerenstvu, grubo je kršenje protokola, pa HZZO nije ni mogao drugo do odbiti troškove liječenja.
– Lijek ćemo osigurati interventnom donacijom u suradnji s Glaxom, a već danas i dogovoriti nastavak liječenja pacijentice u KBC-u Zagreb – poručio je T. Strizrep i dodao da i sve ostale lijekove koji su dio njezine terapije mlada žena može dobiti na recept.
Hrvatska aljkavost i nekompetentnost. SRAMOTA..!!!... Nadam se da će tužiti tu neodgovornu bratiju i tražiti potrošeni novac nazad.