Kolumna

Plaće nažalost nisu jedini problem pravosudnog ili zdravstvenog sustava

Foto: Robert Anić/Pixsell
Ivan Malenica
Foto: Tomislav Miletic/PIXSELL
Zagreb: Ministar Malenica dao je izjavu uoči početka sjednice Vlade
Foto: Robert Anic/PIXSELL
Zagreb: Ministar Malenica dao je izjavu medijima
09.05.2023.
u 08:18
Javnost je podijeljena u podršci sucima, za razliku od potpore kakvu iskazuju, primjerice, medicinskim sestrama
Pogledaj originalni članak

Hrvatsko pravosuđe, čini se, "puca po šavovima". Opterećeno niskom razinom povjerenja građana u čitav lanac, od državnog odvjetništva, preko nižih sudova pa do najviših pravosudnih razina, uzdrmano aferama, poljuljano nejasnim ostavkama ili smjenama koje unose dodatnu sumnju u funkcioniranje tih tijela, u središte je javnosti sada došlo zbog nezadovoljstva sudaca svojim plaćama. U bijeli štrajk krenuli su jučer suci na prvostupanjskim sudovima u Hrvatskoj, a on će trajati sve do 19. svibnja. U iduća se dva tjedna, tako, neće biti moguće razvesti, registrirati tvrtku ili, pak, dobiti rješenje o nasljeđivanju. Rješavat će, naime, samo hitne predmete.

– U mjerama upozorenja sudjelovat će više od 70 posto prvostupanjskih sudaca, a imamo i podršku državnih odvjetnika – poručuju iz Udruge hrvatskih sudaca. Ministarstvo pravosuđa i uprave prošle je srijede najavilo da se hitnim izmjenama Zakona o plaćama sudaca i drugih pravosudnih dužnosnika predlaže povećanje osnovice po kojemu bi sucima i zamjenicima državnih odvjetnika na prvom stupnju primanja porasla u prosjeku 513 eura neto. Suci se s takvim izmjenama, očito, ne slažu.

VIDEO Počeo "bijeli štrajk" sudaca na hrvatskim sudovima

Usporedbe radi, minimalna plaća u našoj zemlji iznosi 560 eura, a baš takvu prima više od 50.000 zaposlenih. Javnost je stoga podijeljena u pogledu podrške sucima, za razliku od potpore kakvu iskazuju, primjerice, medicinskim sestrama koje su također digle svoj glas protiv niskih plaća.

Predstoji nam "superizborna godina" pa ne čudi što u mnogim branšama upravo ovo vrijeme vide kao priliku da si povećaju materijalne uvjete rada, što im, na koncu, nitko ne može zamjeriti. No, bitno je naglasiti da plaće nisu jedini problem ne samo u pravosudnom nego i u zdravstvenom sustavu, a to onda povlači posljedice za sve građane. Zadovoljni suci itekako su važni da bi sustav funkcionirao, no u njemu ne smije biti mjesta korupciji. Nažalost, nerijetko svjedočimo suprotnome. Ironično, očekuje se svaki tren podizanje optužnice protiv trojice osječkih sudaca koje se sumnjiči da primanje mita od Zdravka Mamića...

JAMES GANDOLFINI

Bivša supruga je pomahnitala nakon razvoda! Nabrajala starlete s kojima ju je varao i seksualne devijacije u kojima je uživao

Sit javnog pranja prljava obiteljskog rublja, Gandolfini je samo kratko komentirao da u njenim navodima nema istine te da su braku presudili psihički problemi s kojima se odbijala suočiti. Ljubavnu sreću pronašao je u zagrljaju bivše manekenke Deborah Lin. Vjenčali su se u ljeto 2008. u njezinu rodnom Honoluluu, a kum im je bio glumčev sin. Nakon što su postali ponosni roditelji djevojčice Liliane Ruth, činilo se kako su se Gandolfiniju sve kockice posložile. Sudbina je, međutim, za njega imala drukčiji plan.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

BR
Brankko
11:54 09.05.2023.

Od 2017. tuženik svojim nadzornim kamerama snima susjeda u dvorištu, čak snima susjeda kroz prozor kuće -- susjedova kuća! Tužba je podignuta 2017. Tužitelj, susjed žrtva, daje uz tužbu i snimku te nadzorne kamere, snimku ima iz drugoga predmeta, gdje je "snimatelj" snimku dao kao "dokaz" da ta žrtva "ulazi" u "njegovo". Predmetni sudac uporno zakazuje nova ročišta, "snimatelj" ustraje u tome da snima "svoje", a tužitelj, žrtva, traži da se kamere uklone. Žrtvina je kuća susjedna kuća, na svojoj čestici, sa svojom adresom drugačijom nego "snimateljeva". Sva je dokumentacija priložena uz tužbu. Novo ročište zakazano je tek za srpanj ove godine. -- Što reći o takvu sucu? Je li on korumpiran? Ne. On ima malu plaću. I zato štrajka još od 2017.