Proračun Grada Siska prije deset je godina bio planiranih 84 milijuna kuna, a ove godine čak 244 milijuna kuna. Siščani pitaju kako s gotovo trostruko manjim iznosom u blagajni 2000. nije bilo gospodarske krize, a danas se zbog nje mora štedjeti i na građanima, što se pokazalo i redukcijom javne rasvjete te nepokošenom travom.
– Izvršenje proračuna 2000. godine na kraju je bilo ipak više, 98,5 milijuna kuna, dok ove godine nakon rebalansa iznosi tek nešto više od 200 milijuna kuna. Porast prihoda u odnosu na ono vrijeme možemo zahvaliti prihodima države koje smo dobili decentralizacijom sredstava, a povećan nam je i udio poreza na dohodak. U međuvremenu, troškovi su narasli, pojavile su se nove tvrtke i ustanove, ulaganja Grada su povećana, standard je veći – objašnjava, uz ostalo, pročelnik za financije Damir Borić. Usporedio je i sam povećanje izdataka s financijski zaključenom lanjskom godinom. Proračun za 2009. bio je realiziranih 217 milijuna kuna, a razlike u usporedbi s onim od 98 milijuna iz 2000. goleme su. No, koliko je unaprijeđena i građanska svakodnevica? Za održavanje javne rasvjete davanja se nisu povećavala, tijekom deset godina kretala su se oko 5,1 milijun kuna, a gradska je vlast odlučila uštedjeti upravo na tom segmentu.
Porast troškova najvidljiviji je u plaćama gradskih ustanova, kulturi i sportu. Narodna knjižnica imala je nekad 2,2 milijuna kuna, od čega je na plaće 30 djelatnika išlo 1,6 milijuna. Lani su potrošili 6,6 milijuna, za plaće - 4,2 milijuna.
Gradski muzej imao je 12 radnika, budžet 1,1 milijun, a lani 3,6 milijuna kuna. Dom kulture imao je samo 20 radnika, na raspolaganju tek 1,6 milijuna kuna, a danas dvostruko više djelatnika i čak 5,6 milijuna kuna, od čega za plaće ide 3,2 milijuna, dvostruko više od ukupnog budžeta 2000. Zanimljivo je i stanje u lokalnom sportu. S mizernih 4,3 milijuna lani je imao 22,4 milijuna kuna, što je najveći porast od svih sektora. Samo su izdaci za ŠRC skočili s tri na čak devet milijuna.
Izdvajanja za plaće zaposlenika u gradskoj upravi u zadnjih su deset godina s pet milijuna skočile na 18 milijuna kuna, a naknade vijećnicima više nego dvostruko, na 2,1 milijun kuna. Dvostruko veći su i rashodi za uredski materijal, čak 7,5 milijuna kuna. Odjel za komunalne djelatnosti 2000. imao je 40, a lani čak 83 milijuna kuna. Unatoč tome, Siščani su prvih ljetnih mjeseci živjeli u nepokošenu gradu. Sredstva Odjela za društvene djelatnosti skočila su trostruko, sa 30 na 88 milijuna kuna. No, povećala su se i izdavanja za stipendije i socijalnu skrb, sa 4,5 na 8,8 milijuna direktnih davanja. Sportski su klubovi s tek nešto više od pola, lani došli do zavidnih 11,5 milijuna kuna.
sposobnost uprave se vidi u dizanju cijene vode 45% , grobne naknade 25% , skuplji dječji vrtići , ugašena svaka druga žarulja javne rasvjete . \"pasarela napravljena\" , \"most napravljen\" , važno je da se za vlast udružuju i \"crveni\" i \"crni\" , uhljebljuju bivši soc . kadrovi koji su poduzeća u kojima se bili glavni doveli u propast. drugarice sekretarice se zapošljavaju kao savjetnice u centru za deminiranje dok pirotehničari ostaju bez zdravlja i života radeći taj opasni posao , takvi partijsko aparačici vuku novac na njihovoj muci .