U 2024. godini pravo na ostvarenje pune starosne mirovine imaju muškarci s navršenih 65 godina i žene s navršene 63 godine i šest mjeseci, uz uvjet da su ostvarili 15 godina radnog staža. Iznimka su dugogodišnji osiguranici koji imaju više od 40 godina staža, a nedostaju im godine života. Oni stječu pravo na punu starosnu mirovinu kada navrše 60 godina života i 41 godinu radnog staža. Pravo na odlazak u prijevremenu starosnu mirovinu imaju muškarci koji napune 60 godina života i žene s navršenih 58 godina i šest mjeseci, uz uvjet da su ostvarili 35 godina mirovinskog staža, piše tportal, koji donosi vodič što morate učiniti ako planirate otići u mirovinu.
Ako ste u jednoj od spomenutih kategorija i planirate otići u mirovinu u idućih godinu dana, prvi korak koji morate učiniti jest podnošenje zahtjeva za informativni izračun mirovine Hrvatskom zavodu za mirovinsko osiguranje (HZMO). Nakon podnošenja zahtjeva, REGOS će vam dostaviti informativni izračun mirovine. On se zapravo sastoji od dva izračuna: onog za mirovinu iz prvog stupa (izrađuje ga HZMO) i onog za mirovinu iz drugog stupa (izrađuje ga mirovinsko osiguravajuće društvo).
Na temelju dobivenih izračuna možete ocijeniti koja vam je varijanta isplate povoljnija te donijeti odluku o izboru mirovine, bilo samo iz prvog mirovinskog stupa, bilo iz oba stupa obveznog mirovinskog osiguranja. Nakon što ste donijeli odluku, HZMO-u predajete zahtjev u kojem navodite kakvu mirovinu želite primati. U slučaju da ste se opredijelili za mirovinu samo iz prvog stupa, prihvaćate da se vaša ukupna ušteđena i kapitalizirana sredstva iz drugog stupa prenesu u državni proračun. HZMO vam u tom slučaju izdaje rješenje o mirovini kao da ste bili osigurani samo u prvom mirovinskom stupu. Ako ste odabrali kombiniranu mirovinu, HZMO određuje osnovnu mirovinu iz prvog stupa, a isplatu iz drugog stupa ugovarate s odabranim mirovinskim osiguravajućim društvom (MOD). S pomoću kalkulatora na stranici Mirovinski fondovi možete sami izračunati iznos mirovine iz drugog stupa prema različitim modelima.
VEZANI ČLANCI:
Neki poslodavci isplaćuju otpremninu prilikom odlaska u mirovinu. Poslodavac vam može isplatiti otpremninu bez plaćanja poreza do iznosa od 1327,24 eura. U sklopu aktualnih poreznih izmjena, od početka 2024. taj se iznos povisuje na 1400 eura, navodi tportal.
VIDEO Dvadeset godina žena iz Irske dizala mirovinu članice obitelji koja je umrla 2001.
Samo za branitelje, ne dajte da vas izvaraju, a po zakonu već jeste, zaboravite na povećanje mirovinskog boda za sudjelovanje u borbenom sektoru, ako idete u mirrovinu po tkz. općem propisu. Ako idete kao branitelj po zakonu o braniteljima mirovina će vam biti manja za 20%. Pa evo tko kaže da su branitelji plaćeni, iz osobnog primjera svijedočim da sam imao lažnu nadu po obećanjima i zakonskim rješenjima koje je donio Međed da će mi vrednovati borbeni dio u ratu. LAŽU! Odradio ssam 39 godina staža, bez dana bolovanja, nadao se povećanju boda, dobio sam od šake do lakta i pozdrav od Međeda! Vi danas gledajte slike Vukovara i Škabrnje, ja sam ih živio!