Predsjednik Vlade Andrej Plenković sudjelovao je jutros na svečanosti uručivanja ugovora za izgradnju i opremanje centara za starije osobe pa na sjednici Nacionalnog vijeća za umirovljenike i starije osobe. Potom, Plenković je u 11 sati u Banskim dvorima primio predsjednika Vlade Republike Albanije Edija Ramu koji boravi u službenom posjetu Hrvatskoj.
"Razgovarali smo o pitanjima regionalne suradnje. Hrvatska ima svoje odgovornosti i ulogu da bude poluga u ubrzavanju europskoga procesa naših susjeda. Veselimo se da je nakon niza godina Albanija došla u proces pristupnih pregovora. U tom procesu prenosit ćemo naša iskustva", kazao je Plenković.
VEZANI ČLANCI:
"Želim iskreno iskazati svoje zadovoljstvo i zahvalnost na gostoprimstvu. Hvala puno što ste uvijek otvoreni sugovornik, izravni i hvala na pozitivnom duhu koji unosite u odnos. Hrvatska je jedan primjer i izvor nadahnuća u našem postupku napretka k punom članstvu. Hrvatska je primjer uspjeha", istaknuo je potom Rama.
Albanija od Hrvatske želi učiti i na području turizma, jačanju kibernetičke sigurnosti i potpora u procesu zapošljavanja, nastavio je albanski premijer. Tirana na Hrvatsku gleda "kao na jedan od najbitnijih partnerstava”, rekao je albanski premijer.
Dvije zemlje tijekom posjeta Rame Hrvatskoj popisale su dva sporazuma u područjima zdravstvenog sektora i socijalne politike, a hrvatski premijer naglasio je kako su oni nastavak na strateškog partnerstva koje su Albanija i Hrvatska potpisale prije pet godina. Plenković je kazao kako je trgovinska razmjena dviju zemalja prošle godine stigla do nešto manje od 170 milijuna eura, no kako dvije, "u širem smislu susjedne zemlje”, imaju velik interes to pojačati.
GALERIJA Andrej Plenković primio je predsjednika Vlade Republike Albanije Edija Ramu
Dvojica premijera razgovarala su i o energetskom sektoru te o infrastrukturi, s naglaskom na Jadransko-jonski koridor. "Premijer Plenković nas je obavijestio da je Hrvatska odlučila značajno financirati izgradnju tog koridora kroz hrvatski teritorij”, rekao je Rama, pa kazao da je Tirana u postupku potpisivanja ugovora o glavnom segmentu koridora kroz Albaniju te da se razmatraju načini usklađivanja s Crnom Gorom.
Plenković je naglasio kako Hrvatska ostaje snažan zagovornik albanskog puta prema EU. "Ovo je vrijeme kad je Putinova agresija na Ukrajinu ubrzala proces proširenja”, pa se na njega u EU gleda potpuno drukčije, zaključio je hrvatski premijer, dok je Rama poručio kako dvije zemlje, članice NATO-a, imaju potpuno usklađen stav prema tom ratu. "Članice smo NATO-a i imamo usuglašene pozicije kada govorimo o ruskoj agresiji na Ukrajinu, kao i o neophodnosti normalizacije odnosa u regiji", kazao je Rama.
Sigurnosna situacija na Kosovu
Rama i Plenković snažno su osudili nasilje srpskih paravojnih postrojbi na sjeveru Kosova i to što ih Beograd pretvara u junake, zatraživši zbog toga mjere EU i zapada protiv Srbije. Tridesetak teško naoružanih pripadnika srpskih paravojnih postrojbi u nedjelju 24. rujna u selu Banjska na sjeveru Kosova ubilo je kosovskog policajca. Kosovske snage sigurnosti u borbi su eliminirale tri srpska napadača, zbog čega je Beograd proglasio dan žalosti. Rama je rekao da je agresija paravojnih snaga jednako zabrinjavajuća kao reakcija Beograda.
Plenković je naglasio da ti potezi "ne mogu ostati bez odgovora” te da odluka Beograda o danu žalosti "gotovo da podrazumijeva identifikaciju s onim što se dogodilo”. Naglasio je da će uslijediti istraga kako bi se u potpunosti utvrdilo što se dogodilo, nakon čega će posebni izaslanik EU za dijalog Prištine i Beograda donijeti prijedloge mjera.
"Hrvatska snažno osuđuje ubojstvo pripadnika kosovskih policijskih snaga. Bilo je jasno da je to bila planirana operacija, ne ide se tako tamo slučajno. Ovakav ozbiljan incident signal je da postoje snage koje žele destabilizirati situaciju. Istodobno, reakcija međunarodne zajednice treba biti jasna i čvrsta", istaknuo je Plenković pa dodao: "Ne može se prihvatiti da usred Europe jedna do zuba naoružana kriminalna skupina oduzme život policijskom službeniku. To je neprihvatljivo, treba se osuditi".
VEZANI ČLANCI:
Europska komisija (EK) također može autonomno donijeti mjere, bez suglasnosti svih država članica, kao što je to prije nekoliko mjeseci učinila protiv Kosova. EK je zbog nepoštivanja zahtjeva EU protiv Prištine poduzela mjere obustavljanja rada u radnim tijelima u okviru sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju te povukla pozive na sastanke na visokom nivou i suspendirala Kosovo iz svog programa od 7,5 milijardi eura.
Hrvatski premijer naglasio je da je siguran da će do mjera doći, a Rama je pozvao da se one trebaju primijeniti "bez gubljenja vremena” jer odluka Beograda o danu žalosti ne ostavlja prostora za drukčije interpretacije. "Imamo zločin, ubojstvo policijskog službenika i imamo heroizaciju onih koji su počinili ubojstvo", kaže Rama.
IDEO Plenković o porastu cijena goriva
Samo Makedonija, CG, Kosovo i Albanija. Ostali na denacifikaciju pa onda.