Premijer Andrej Plenković i ministar Zdravko Marić predstavili su četvrti krug porezne reforme. Rekao je kako je ova Vlada ostvarila do sada 10 milijardi kuna poreznih rasterećenja te još dvije milijarde administrativnih.
– Svi koji nas promatraju s prilično istančanom dioptrijom prate što radimo i vide da imamo jasan i precizno zacrtan smjer – rekao je Plenković.
Naglasio je kako je smanjenje PDV-a bilo dio izbornog programa te da je on uveden u zakon prošle godine i da od 1. siječnja PDV pada s 25 na 24 posto.
Rekao je i kako osobe mlađe od 25 godina kompletno oslobađaju poreznih obveza, a onima u dobi od 25 od 30 stopa se smanjuje za 50 posto.
– Predložit ćemo povećanje praga prihoda s 3 na 7,5 milijuna kuna za plaćanje poreza na dobit po stopi od 12 posto – izjavio je premijer.
– Tako 93 posto hrvatskih poduzetnika ulazi u stopu od 12 posto. To je golema mjera – izjavio je.
Poslodavcima će omogućiti da svojim zaposlenicima isplaćuju različite naknade i troškove, objašnjava premijer.
Posebno će se oporezivati pića s obzirom na količinu šećera s ciljem da se tako utječe na smanjenje pretilosti djece.
Rekao je i kako su odlučili smanjiti stopu PDV-a na pripremu i posluživanje hrane na 13 posto.
– Ovo je mjera koju poduzimamo kako bismo održali razinu prihoda iz turizma – izjavio je.
– Pratit ćemo efekte ove mjere – rekao je.
Marić je rekao kako se oporezivanje bezalkoholnih pića mijenja i sada će se određivati prema postotku šećera u tim pićima.
– Namjeravamo tako potaknuti razmatranje šire perspektive zdravstvenih poreza – rekao je i naglasio da će se mijenjati i trošarine za cigarete i alkohol.
– Pozivam sve da to pogledaju i iznesu svoje komentare. Ministarstvo financija očitovat će se o svim komentarima – rekao je i dodao da neće posebno odgovarati na pitanja.
– Mi smo pokušali kroz porezni sustav donijeti određenu mjeru. Porezni sustav ne može riješiti svaki problem. Gledamo to kao na pokušaj da se mladima otvori dodatna perspektiva – kazao je Marić odgovarajući na pitanja o mjerama za mlade.
Marić je rekao i kako ne želi stvarati nerealna očekivanja vezana uz to hoće li ugostitelji povećati plaće svojim radnicima.
– Prošle smo godine spustili stopu PDV-a na svježe rashlađeno meso, povrće itd... U ovom trenutku odluka je takva da se fokusiramo na segment pripreme hrane u ugostiteljstvu – rekao je Marić.
PDV u ugostiteljstvu treba ukinuti, prisiliti dobavljače da ugostiteljima daju besplatno sirovine, rednike koji rade u ugostiteljstvu treba plaćati država a ne vlasnik objekta.