Poduzetnicima obuhvaćenima popuštanjem epidemioloških mjera od 15. veljače, bit će osigurane potpore za očuvanje radnih mjesta i naknadu fiksnih troškova tijekom cijele veljače, bez obzira što će im "relaksacija" omogućiti određene prihode, poručili su premijer Plenković i ministar rada Aladrović.
Ministar rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike Josip Aladrović je u četvrtak na konferenciji za medije nakon sjednice Vlade istaknuo da nove epidemiološke mjere vrijede od 15. veljače, dok je u mjerama za očuvanje radnih mjesta definirano da svi oni koji su zatvoreni više od 14 dana imaju pravo na naknadu za cijeli mjesec.
"Ovo je podrška i poruka ugostiteljima da, bez obzira što će im se relaksacijom mjera omogućiti određena zarada i prihodi, Vlada i dalje želi biti uz njih te im osigurati i mjere za naknadu fiksnih troškova za cijeli mjesec i mjere za očuvanje radnih mjesta za cijeli mjesec", istaknuo je Aladrović.
Dodao je da je to ekonomska mjera koja sigurno može samo poboljšati poslovne rezultate u ostatku mjeseca u sektoru ugostiteljstva, kao i ostalih sektora koji su obuhvaćeni "popuštanjem".
Nove epidemiološke mjere će vrijediti do 1. ožujka, do kada su na snazi i gospodarske mjere. Tako će cijeli novi paket, kako epidemioloških tako i gospodarskih mjera, za mjesec ožujak biti predstavljen krajem veljače, najavio je Aladrović.
Premijer Andrej Plenković je na današnjoj sjednici najavio da će se od 15. veljače kafićima pružiti opcija prodaje "kave za van", a također, uz poštivanje epidemoloških mjera, koje će detaljnije biti obznanjene sutra, omogućiti će se rad i teretanama, fitness centrima, kladionicama, automat klubovima i casinima, dok će se se pak djeci omogućiti nastava u školama za strane jezike i radionicama.
Uslijed razvoj epidemiološke situacije vezano za pandemiju koronavirusa, poručio je Plenković, ocijenjeno je da se može donijeti ovih nekoliko odluka koje su određeni signal popuštanja, ali uz veliku dozu opreza.
I Plenković se na konferenciji za medije osvrnuo na mjere kompenzacije gospodarstvu te apostrofirao da u veljači sve potpore ostaju na razini kako se i krenulo u ovaj mjesec.
"Dakle, mjera četiri tisuće kuna potpore koje poslodavci dobivaju po radniku, kao i mjere koje se odnose na naknadu fiksnih troškova, nastaviti će se dalje, a sve ono što poduzetnici zarade "biti će ekstra", a mi ćemo staviti novo "prolazno vrijeme" 1. ožujka, pa ćemo sukladno okolnostima donositi odluke", izjavio je Plenković.
Novinari su Plenkovića pitali i o objavi udruge Glas poduzetnika (UGP), koja je zbog organizacije prošlotjedne prosvjedne akcije na Trgu bana Jelačića dobila kaznu od 20 tisuća kuna kao udruga, a Hrvoje Bujas 10 tisuća kuna kao predsjednik UGP-a, iako osobno i nije bio na prosvjedu, na što je predsjednik Vlade odgovorio da nema tu informaciju.
Kada je riječ o radu sajmova, koji poput zagrebačkog Hrelića posluju na velikoj površini na otvorenom, Plenković je rekao da oni nisu bili obuhvaćeni aktualnim odlukama. "Kada dođe vrijeme, ići ćemo dalje. Dakle, idemo korak po korak", rekao je Plenković te još jednom apelirao na strpljivost svih.
Na pitanje novinara kada očekuje odgovor MOL-a na ponudu Vlade za otkup mađarskog udjela u Ini, Plenković je odgovorio "kada ga dobijemo" te dodao da ne može govoriti o toj ponudi.
S obzirom da je ranije zbog pandemije i potresa malo odgođena odluka oko kupnje borbenih zrakoplova, novinari su pitali Plenkovića je li u kontekstu tih nepogoda, uslijed nedostatka financijskih sredstava, razmišljano i o odustajanju od obećanja za otkup MOL-ovog udjela u Ini, na što je predsjednik Vlade odgovorio niječno.
"Ne, ne, ponuda je poslana", izjavio je Plenković.
Na dodatno pitanje koje bi to bile domaće tvrtke koje bi zajedno s državom preuzele MOL-ov udjel, Plenković je odgovorio da novinari očito imaju neke informacije, no kako se javno iz Vlade neće čuti ništa oko toga.
Naime, kako je ministar gospodarstva i održivog razvoja Tomislav Ćorić izjavio jučer na brifingu za medije, u Vladi otpočetka priželjkuju da mađarska strana proda svoj udio u Ini, u smislu da dođe do dogovora hrvatske Vlade i mađarske strane o otkupu.
Ta opcija, rekao je Ćorić, potencijalno uključuje i treću stranu, u smislu da mađarska strana izađe iz vlasništva u Ini, a na njihovo mjesto dođe neko drugi. Također, ukoliko mađarska strana bude bila spremna prodati svoj udio u Ini, postoji opcija i da Hrvatska to kupi sama, odnosno u nekom aranžmanu pravnih osoba iz RH, što bi zasigurno u jednoj varijanti utjecalo na povećanje javnog duga, što nije bila želja Vlade u početku, izjavio je jučer Ćorić.
Ministar Aladrović je na konferenciji odgovarao i na pitanja o situaciji na tržištu rada, pa je tako izvijestio da je, prema podacima za siječanj 2021., zabilježen porast nezaposlenosti od 18 posto u odnosu na isti mjesec lani.
"To je nekakav trend koji nas nikako ne može zadovoljavati"; rekao je Aladrović, no i napomenuo da je prema podacima HZMO-a broj osiguranika na godišnjoj razini smanjen "svega za nešto manje od sedam tisuća".
"Tako da s tim brojem zaposlenih i očuvanjem radnih mjesta s druge strane možemo biti zadovoljni", izjavio je.
Izvijestio je i da u posljednjih nekoliko tjedana raste potražnja za domaćom radnom snagom, kao i radnom snagom uopće, prije svega u ugostiteljstvu, hotelijerstvu i građevinarstvu. Rekao je da su to najznačajnije grane hrvatskog gospodarstva u ovom dijelu godine, a i znak da se hotelijeri i ugostitelji pripremaju za turističku sezonu, te da će ona biti kvalitetna.
"To je ono što nas raduje iz konteksta tržišta rada i očekujemo da ćemo u slijedećem razdoblju očuvati to tržište", izjavio je Aladrović.
Po pitanju mjera aktivne politike zapošljavanja, u siječnju se za njih prijavilo oko 1.800 građana, za što je rezervirano i dijelom utrošeno 32-33 milijuna kuna, naveo je Aladrović.
Tko još nije shvatio da je korona prevara???