Do sada je 15 hrvatskih državljana napustilo Pojas Gaze, a osam ih još čeka evakuaciju, kazao je na početku sjednice Vlade u četvrtak hrvatski premijer Andrej Plenković, zahvalivši Kataru na posredovanju prilikom evakuacije.
– Želim zahvaliti naporima naših diplomatskih predstavnika, osobito u Egiptu i u Kataru, i zahvaliti katarskim vlastima koje su posredovale u ovom konkretnom slučaju – rekao je Plenković.
– Radi se i na tome da još osam hrvatskih državljana izađe iz Pojasa Gaze, prijeđe granicu i ode u Egipat – dodao je. U Pojasu Gaze, prema podacima hrvatskog ministarstva vanjskih poslova, 47 je hrvatskih državljana, a 23 ih je zatražilo evakuaciju. Plenković se osvrnuo i na hrvatsko glasanje protiv rezolucije Opće skupštine UN-a o humanitarnom primirju u Pojasu Gaze jer ta rezolucija ne osuđuje teroristički napad Hamasa na Izrael.
Hrvatski je premijer kazao kako ga je nespominjanje Hamasa u rezoluciji "podsjetilo na one izjave od prije 30 godina kada se govorilo da se zna tko je agresor pa ga se nije htjelo imenovati". Plenković drži kako je "puno primjerenije" usvojiti novu rezoluciju koja bi osudila napad Hamasa.
– Podsjećam na to da Hrvatska nije neutralna ni nesvrstana zemlja. Oko ovakvih važnih krupnih političkih pitanja treba zauzimati principijelne stavove i to je ono što mi radimo – zaključio je Plenković, dodavši kako Hrvatska tim glasanjem nije ugrožena ni na koji način, "a najmanje u sigurnosnom pogledu".
– Vidjeli ste podatak o procjenama Državnog zavoda za statistiku o inflaciji koja je usporila na 5,8 posto na godišnjoj razini, to je najniža godišnja stopa inflacija od siječnja prošle godine, a cijene energije na mjesečnoj i godišnjoj razini bilježe pad – rekao je Andrej Plenković na početku sjednice Vlade dodajući kako je zabilježen i pad cijena hrane, pića i duhana na mjesečnoj razini.
– Zasigurno je na ovakve trendove utjecao i 5. paket mjera Vlade – rekao je premijer.
VEZANI ČLANCI
Premijer je kazao i kako je u ponedjeljak održavan važan sastanak pred Vijećem OECD-a gdje su iznijeli ambicije Hrvatske "o planu Hrvatske nakon ekonomskog pregleda koji je OECD napravio".
– Predstavili smo im naša postignuća u ekonomskom i političkom smislu i jasno zacrtali kalendar naših ambicija koje bi, nastavno na idući ekonomski pregled situacije u Hrvatskoj, po našem dubokom uvjerenju bili u potpunosti spremni za preuzimanje obaveza članstva u OECD-u – kazao je Plenković dodajući da je to jedina velika organizacija kojoj još želimo pristupiti.
Plenković je kazao i kako smo ispunili dodatne kriterije u provedbi Nacionalnog plana oporavka i otpornosti te da će nam EK do kraja mjeseca uplatiti još 700 milijuna eura.
Nije mi jasna uzbuna oko rezolucije UN jer joj je vaznost manja od papira na kome je otisnuta! Zapravo toalet papir ima vecu vrijednost - njime covjek moze obrisati straznjicu a rezolucija nije dobra niti za to jer je kvaliteta papira neodgovarajuca! Rezolucije Generalne Skupstine UN su obicna sprdacina jer nemaju vaznosti. Nikoga na nista ne obavezuju!