SUMMIT EUROPSKOG VIJEĆA

Plenković u Bruxellesu: Europsko vijeće će potvrditi Strateški kompas i raspravljati o stanju u BiH

Foto: Vlada RH
Andrej Plenković u Francuskoj
Foto: Vlada RH
Andrej Plenković u Francuskoj
24.03.2022.
u 13:36
Plenković je preko Twittera poručio da su razgovarali o daljnjoj pomoći Ukrajini i zbrinjavanju ukrajinskih izbjeglica, da je potvrdio spremnost Hrvatske za članstvo EU u Schengenu i europodručju
Pogledaj originalni članak

Hrvatski premijer Andrej Plenković razgovarao je danas uoči početka samita Europske unije s predsjednikom Europskog vijeća Charlesom Michelom o nizu tema: Ukrajini, Schengenu, eurozoni i BiH.

Plenković je preko Twittera poručio da su razgovarali o daljnjoj pomoći Ukrajini i zbrinjavanju ukrajinskih izbjeglica, da je potvrdio spremnost Hrvatske za članstvo EU u Schengenu i europodručju. Također je napisao da je će Europsko vijeće potvrditi Strateški kompas i raspravljati o stanju u BiH i potrebi žurnog dogovora o Izbornoj reformi.

Čelnici država članica okupit će se u četvrtak popodne u Bruxellesu na dvodnevnom redovitom proljetnom samitu. Razgovarat će o ruskoj vojnoj agresiji na Ukrajinu, sigurnosti i obrani, energetici, gospodarskim pitanjima, pandemiji covida-19 i vanjskim odnosima.

Na početku sastanka čelnicima EU-a pridružit će se  predsjednik SAD-a Joe Biden kako bi raspravljali o potpori Ukrajini i njezinu stanovništvu te o jačanju transatlantske suradnje kao odgovoru na rusku agresiju.

Prije samita EU-a u sjedištu NATO održava se sastanak na vrhu 30 država članica Sjevernoatlantskog saveza. Hrvatsku na tom sastanku predstavlja predsjednik Republike Zoran Milanović.

U sjedištu NATO-a poslije podne održat će se i samit skupine G7, koju čine sedam najrazvijeniih zemalja Kanada, Francuska, Njemačka, Italija, Japan, Velika Britanija i Sjedinjene Države.

'tiha diplomacija'

Kako je Plenković jednim europskim dokumentom 'spasio' Hrvate u BiH: Zbog toga neće postati manjina

Svjedoci smo sve snažnijih pokušaja unutar i izvan BiH da se ova zemlja od države triju naroda pretvori u građansku državu s Bošnjacima kao većinskim narodom ili u zajednicu bošnjačkog (Federacija) i srpskog (RS) entiteta. U obje kombinacije Hrvatima je predviđena uloga nacionalne manjine i gubitak statusa političkog naroda koji su im zajamčili Daytonski i Washingtonski sporazum.

 

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 3

IV
IvoDivo
14:47 24.03.2022.

Kada Plenković nešto razgovara i pregovara u ime države možemo biti mirni jer je jedan od najvećih svjetskih političara, normalan, stabilan i učiniti će sve što je najbolje za hrvatski narod i državu. sa slučajnim nikada nismo sigurni i zato bi bilo najbolje da je pod kontrolom, a najbolje u primjerenoj ustanovi.

IB
iva.begovic
16:01 24.03.2022.

Nek nam objasne taj strateški kompas vezano, prvenstveno uz hranu, a zatim energiju. Ukrajina proizvodi 13 % svjetske proizvodnje žitarica, a Rusija 10 %. Kako će Europa nadomjestiti te količine?. Najveći svjetski proizvođač je, inače, USA i oni sigurno imaju dovoljno za svoje potrebe i za izvoz. Argentina proizvodi dovoljno za cijelu Južnu Ameriku. Kanada zadovoljava svoje potrebe i izvozi. Ali što je s Europom koja je gusto naseljena i osim Ukrajine nema proizvodnju žitarica takvoga kalibra? Odakle će se uvoziti žitarice jel to piše u tom strateškom kompasu?

ST
stefj
14:17 24.03.2022.

Zar osnovni kompas ne bi trebao biti nabavka plina i nafte, ako je moguće po što nižim cijenama? Pustite vi što treba napraviti za toliko i toliko godina, sada treba djelovati sutra... Schengen je super stvar, no imamo i dalje Covid potvrde, tako da će granice ostati. Ako se želi primiti države Balkana preko reda, e to nije u redu, bez obzira na hitnost, treba ispuniti kriterije.