Premijer Andrej Plenković susreo se s francuskim predsjednikom Emmanuelom Macronom.
Plenković je u zajedničkoj izjavi s predsjednikom Macronom rekao da imamo puno strateških i bilateralnih interesa, te da je siguran da će ovaj posjet poboljšati ekonomske i komercijalne odnose i ojačati kulturne veze Hrvatske i Francuske, javlja HRT.
"Od 2012. razmjena događanja na kulturnom planu se puno poboljšala i u zadnjih pet godina ima puno napretka. Vezano za regionalna pitanja želio bi razgovarati i o pitanjima vezanim za nedavne izbore u BiH. Tu je hrvatski narod jedan od konstitutivnih naroda i ovo što se dogodilo otišlo je malo dalje od onih ideja koje su bile na početku stvaranja te Federacije. Nadam se da ćemo razgovarati i o drugim pitanjima - migrantskoj krizi, Brexitu. Smatram da bi bilo dobro tijekom ovog tjedan da se dogovori jedan sporazum, da se ne dogodi da se dogodi Brexit, a da nema potpisanog sporazuma."
Macron se zahvalio Plenkoviću na pozivu u Hrvatsku. Podsjetio je da već 18 godina nije bilo posjeta na toj razini sa njihove strane, te istaknuo da će prihvatiti poziv i uskoro doći u Hrvatsku.
Macron je istaknuo da Hrvatska i Francuska imaju iste interese, ali da nažalost postoji jedna stvar koja nas stavlja na suprotne strane, a to je sport. Rekao je da je na Svjetskom nogometnom prvenstvu u Rusiji vidio koliko je naša momčad izuzetna.
Plenković je sudjelovao na sastanku hrvatskih i francuskih gospodarstvenika u MEDEF-u, najvećem udruženju poslodavaca u Francuskoj s više od 750.000 članica od kojih preko 90 posto otpada na male i srednje tvrtke. U sklopu Plenkovićeva posjeta u Parizu boravi i hrvatsko gospodarsko izaslanstvo u organizaciji HGK, koje predvodi predsjednik HGK-a Luka Burilović.
Plenković je u svom obraćanju francuskim poduzetnicima predstavio Hrvatsku u kratkim crtama te govorio o naporima koje vlada poduzima za lakše poslovanje poduzetnika.
"Ulažemo maksimalne napore u strukturne reforme i konsolidaciju javnih financija", rekao je Plenković. Premijer je istaknuo poreznu reformu i smanjenje nameta za poduzeća, pojednostavljenje administrativnih postupaka, promjene u javnoj nabavi po kojima prednost imaju najbolje, a ne više najjeftinije ponude.
Poboljšanje kreditnog rejtinga
Istaknuo je da su ti napori rezultirali poboljšanjem kreditnog rejtinga zemlje, koja je sada samo jedan stupanj ispod investicijskog, a do kraja godine cilj je dosegnuti investicijski rejting. Spomenuo je i spašavanje Agrokora.
"Reforme koje se provode poboljšavaju poslovno okruženje, koje je povoljnije za investicije", rekao je Plenković.
Prošle godine strane investicije dosegnule su iznos od 1,8 milijardi eura, a ove godine trebale bi dosegnuti rekord od dvije milijarde eura. Plenković je rekao da je pokrenut veliki investicijski ciklus koji bi do 2030. godine trebao dosegnuti tri milijarde eura, prije svega u zastarjelu željezničku infrastrukturu.
"Uvjeren sam da će u predstojećem razdoblju biti puno prigoda za investicije francuskih poduzeća, koja su dobrodošla u Hrvatsku", rekao je Plenković.
Istaknuo je da su predstojeći ciljevi Hrvatske ući u schengenski prostor, izići iz postupka prekomjernih makroekonomskih neravnoteža, dostići investicijski kreditni rejting, a u srednjoročnom razdoblju ući u eurozonu.
Hrvatska s Francuskom ima dobru gospodarsku suradnju koja je regulirana Strateškim partnerstvom potpisanim 2010. godine. Svake tri godine se donosi akcijski plan za provedbu toga partnerstva. Prošle godine trgovinska razmjena dviju zemalja iznosila je 900 milijuna eura, a u prvih šest mjeseci ove godine dosegnula je 618 milijuna eura.
Izravna francuska ulaganja u Hrvatsku od 1993. godine dosegnula su milijardu eura i Francuska je 9. strani investitor u Hrvatskoj.
Sudionicima skupa obratio se i predsjednik Hrvatske gospodarske komore Luka Burilović.
"Kroz partnerstva u lancima dodane vrijednosti – primjerice u automobilskoj industriji Francuska ima velike proizvođače, a Hrvatska ima „cutting edge“ auto tehnologiju i razvoj koji može biti nadogradnja u vidu više dodane vrijednosti konačnog proizvoda. Ove su kvalitete i prednosti hrvatskih tvrtki već prepoznate u drugim globalnim gospodarstvima, te predstavljaju odličan model i za suradnju s francuskim partnerima. Ovakvim suradnjama u većem broju sektora možemo ostvarivati zajedničke pobjede i uspjehe, te biti jedni drugima snažan poticaj i podrška", rekao je Burilović.
Istaknuo je da HGK stoji na usluzi hrvatskim poduzetnicima koji se žele širiti na francusko tržište te poručio svim francuskim poduzetnicima koji žele ući na hrvatsko tržište da se mogu obratiti HGK-u s punim povjerenjem.
O mogućnosti ulaganja u turističkom sektoru govorio je ministar turizma Gari Capelli, a o mogućnosti ulaganja u prometnu infrastrukturu govorila je državna tajnica za promet Nikolina Brnjac.
Premijer Plenković u u Parizu drži predavanje na temu „Hrvatska i budućnost Europske unije“.
Video: Pogledajte “okršaj” Plenkovića i Bernardića u Saboru
Osoba koja je nesposobna za vojsku, ne zna da li je musko ili zensko, izbjegla braniti domovinu za vrijeme rata, pljuje i prijeti onima koji su ispod nje a lize dupence onima iznad sebe nije i nece nikad nikome donijeti dobro i prosperitet