Andrej Plenković rekao je u ponedjeljak da je njemu kao predsjedniku Vlade članice Europske unije važno da se do 30. rujna donese zakon o izbornim jedinicama, a ne da budemo zemlja u kojoj ne bi znali u kakvim izbornim jedinicama biramo zastupnike u idući saziv Hrvatskog sabora. Nakon sjednice šireg predsjedništva HDZ-a podsjetio je da Ustavni sud nije ukinuo Zakon o izboru zastupnika u Hrvatski sabor nego se njegova odluka odnosila na Zakon o izbornim jedinicama te istaknuo da sada nije riječ o velikoj reformu izbornog sustava, nego se radi minimalna intervencija.
VEZANI ČLANCI:
"Što se tiče današnjeg sastanka, htjeli smo saslušati čelnike katedri iz Zagreba, Splita, Osijeka i Rijeke. Mi smo čuli njih, oni su čuli nas. Mi smo rastumačili da je naše čitanje odluke Ustavnoga suda koji se dotaknuo Zakona o izbornim jedinicama – dakle, Ustavni sud nije ukinuo Zakon o izboru zastupnika u Hrvatski sabor", rekao je premijer na pitanje o promjeni izbornih jedinica i kritikama stručnjaka.
Dodao je kako je prof. Barić (Sanja) dobro dijagnosticirala da Ustavni sud nije doveo u pitanje temelju stvar o kojoj danas razgovaramo – a to je da se 140 zastupnika bira u 10 izbornih jedinica po njih 14. "Taj dio je tu. Naše čitanje je, ako Ustavni sud nije dirao ono što je srž ove teme, onda smo vidjeli – želite da jednak broj birača bira jednak broj zastupnika. Prema Popisu stanovništva iz 2021. – u 9 od 10 izbornih jedinica smo ispod 5 posto razlike", rekao je Plenković.
"Da smo se odlučili na veliku reformu izbornog sustava, koja bi potpuno promijenila način kako biramo zastupnika u Hrvatski sabor, mogli smo svašta napraviti, mijenjati broj zastupnika, mijenjati način izbora, broj izbornih jedinica, što god smo htjeli", rekao je Plenković i dodao kako to nisu napravili jer to nije bio plan u programu njegove Vlade.
VEZANI ČLANCI:
"Mi nismo išli pred birače 2020. - mi, kad dođemo na vlast, predložit ćemo promjenu izbornog sustava. Nego je ovo jedna odluka Ustavnog suda, koju mi poštujemo i gdje smo predložili da se uđe u okvir onoga što je Ustavni sud rekao." Naglasio je kako bi - kada bi se išlo u veliku reformu izbornog sustava, onda to podrazumijevalo puno širu raspravu, sudjelovanje eksperata, konzultacije, itd.
"Ovdje mi radimo ono što je minimalna intervencija, to se vidi jer ako vam 78 posto birača ostaje tamo gdje su bili i do sada, i ako imamo isti broj izbornih jedinica, ako ste ispravili anomaliju da ljudi, ne znam, s Jaruna zajedno glasaju s Bakrom na obali Jadranskog mora, toga više nema, onda smo mi ono što je bilo bitno riješili."
Plenković je dodao kako su ta pitanja o velikoj uključenosti u varijanti minimalnih izmjena primili na znanje, ali sad je, istaknuo je, javno savjetovanje te će, kad bude zakon išao u proceduru prema Saboru, biti prvo čitanje, bit će drugo čitanje.